Lotyšský tiger prežije, ale s bolesťami

06.12.2009 16:40
Lotyšsko, demonštrácia
Lotyšský študent demonštruje proti nízkemu rozpočtu pre školstvo. V chladnom počasí sa vyzliekol do pol pása, aby sa na transparente pýtal politikov, čo viac mu ešte môžu zobrať. Autor:

Ochorieť v Rige nie je zábava. V najväčšej nemocnici v hlavnom meste Lotyšska sa pracuje iba každý druhý deň. Pre krízu.

„Do augusta tu bolo vyše tisíc zamestnancov,“ poznamenala pre Euronews šéfk a pohotovosti Evia Zeliteová. „Teraz ich máme zhruba 400. Nemocnica je preto otvorená iba v párne dni,“ dodala.

Lotyšsko postihla kríza najviac spomedzi všetkých krajín EÚ. Mnohí politici vrátane premiéra Vladisa Dombrovskisa ešte na jar otvorene hovorili o štátnom bankrote. Najnovšie čísla ukazujú, že hospodárstvo sa v treťom štvrťroku prepadlo o 18,4 percenta. Krajina vedie aj v rebríčku nezamestnanosti. V novembri bolo bez práce takmer 21 percent obyvateľov.

Na konci roka je už jasné, že Lotyši sa štátnemu bankrotu s určitosťou vyhnú. Vyžiada si to však veľa bolesti a odriekania. Aby pobaltský tiger prežil, rozpočet schválený tento týždeň zvyšuje dane a chce šetriť všade, kde sa dá. Oproti tohtoročnému, už niekoľko ráz upravenému, je chudobnejší o ďalších vyše 700 miliónov eur. Udržať defi cit na uzde je totiž podmienkou Medzinárodného menového fondu a EÚ pre čerpanie finančnej pomoci presahujúcej 10 miliárd eur.

Uťahovanie opasku je silné. Len v školstve sa tento rok ušetrilo 40 percent výdavkov, ďalší rok je naplánovaných ďalších 35 percent. Po letných prázdninách zostalo v tomto školskom roku zatvorených viac ako 10 percent škôl. Aj preto pri schvaľovaní rozpočtu pred parlamentom protestovali tisíce študentov. „Možno náš protest nič nezmení,“ citoval denník Neatkariga Rita Avize vysokoškoláka Edwardsa Ratnieksa. „Samozrejme, že sme proti násiliu. Politické elity a verejnosť však musia vidieť, že študenti so situáciou nesúhlasia,“ dodal.

Okrem študentov sa na demonštrácii zúčastnilo približne 500 odborárov. Sociálne pomery v Lotyšsku mnohí vnímajú ako beznádejné. V budúcom roku sa ešte zvýšia ceny energií a viacero druhov daní, čo by malo výrazne zasiahnuť do nákladov na bývanie. Zníži sa pritom sociálna pomoc. Spolu s rozpočtom boli prijaté totiž škrty aj v dôchodkoch, podpore nezamestnaným či mamičkám na materskej.

Zlá situácia spôsobuje, že z krajiny húfne odchádzajú najmä mladí ľudia. Neofi ciálne odhady podľa novín Neatkariga Rita Avize hovoria o približne 450–tisícoch Lotyšoch pracujúcich v „bohatších“ štátoch EÚ. Ani v budúcom roku zlepšenie nemožno očakávať. Podľa odhadov Medzinárodného menového fondu bude lotyšské hospodárstvo naďalej klesať. Tempo úpadku by však už v roku 2010 nemalo prekročiť 5 percent.

0 debata debata