Poľská prokuratúra: Krádež nápisu z Osvienčimu si objednali zo zahraničia

Zlodeji nápisu Arbeit macht frei z koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku konali podľa poľskej prokuratúry na žiadosť zo zahraničia. Objednávateľom bola "s najväčšou pravdepodobnosťou osoba žijúca mimo Poľska bez poľskej príslušnosti," povedal v utorok vyšetrovateľ v Krakove, no nechcel potvrdiť ani dementovať informáciu, že ide o švédskeho občana, ako predpokladajú poľské médiá. Objednávka údajne prišla z európskej krajiny.

22.12.2009 17:12
Osvienčim, Arbeit macht frei Foto:
Smutne známy nápis 'Arbeit macht frei' nad vstupnou bránou do táboru Osvienčim.
debata

Vyšetrovatelia si v utorok prehliadli miesto činu spolu s tromi zatknutými, ktorí sa k činu priznali. Ich dvaja komplici odmietli vypovedať. Piatich už trestaných mužov vo veku od 20 do 39 rokov zatkli v nedeľu na severe Poľska. Muži v noci zo štvrtka na piatok odmontovali nápis na bráne niekdajšieho nemeckého koncentračného tábora Osvienčim. Nápis rozrezali na tri kusy.

V koncentračnom tábore Osvienčim a priľahlom Birkenau zomrelo počas druhej svetovej vojny viac ako milión ľudí, väčšinou európskych Židov. Tábory boli súčasťou „konečného riešenia židovskej otázky“, systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov. Medzi ďalšími obeťami Osvienčimu boli desaťtisíce Poliakov nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.

Uviedla rakúska televízna stanica ORF na svojej internetovej stránke.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy