Ulice metropoly lemujú telá mŕtvol oslobodených spod ruín, na kopy trosiek sa zmenili školy, nemocnice, kostoly, hlavná katedrála i miestne väzenie. Vážne poškodený je aj prezidentský palác, úplne zničená je aj päťposchodová budova misie OSN.
Port-au-Prince pokryl všadeprítomný prach, tí, čo prežili, začínajú pociťovať nedostatok vody. Nefungujú mobilné komunikačné siete, mesto je bez elektriny, cesty sú neprejazdné. Ľudia sedia zrútení na uliciach, hľadajú alebo oplakávajú svoje blízke, zmätene hľadajú pomoc. Blízke i vzdialené štáty, medzinárodné organizácie, charitatívne spoločnosti i cirkvi začínajú organizovať rozsiahlu medzinárodnú operáciu, ktorej cieľom je poskytnúť čo najrýchlejšiu pomoc haitskej metropole.
Na mieste začali pôsobiť prvé zahraničné lekárske tímy. Organizácia Lekári bez hraníc mala v Port-au-Prince niekoľko zdravotníckych zariadení, ale všetky zemetrasenie zničilo. Zdravotníci pracujú v provizórnych stanoch – najčastejšie ošetrujú zlomeniny, zranenia hlavy a ťažké popáleniny spôsobené explóziou plynových zásobníkov, ktoré rozdrvili trosky domov.
Haiti je najchudobnejšou krajinou západnej pologule a chýba mu infraštruktúra potrebná na bežný život a nie to ešte na riešenie takejto mimoriadnej situácie. Akákoľvek záchranná operácia je tu logisticky veľmi náročná. Záchranári si musia so sebou priviezť nielen predmety a zariadenia potrebné k naplneniu svojej misie, ale musia si doniesť prakticky všetko, i to najzákladnejšie vybavenie. To záchranné akcie komplikuje a predražuje ich. „Je to svetom zabudnutá krajina, o ktorú sa nikto nestaral. Teraz sa nám to vracia,“ povedal pre CNN predstaviteľ amerických záchranárov.
V plnej prevádzke je však letisko v Port-au-Prince, aj keď len s jednou pristávajúcou dráhou. Cesta spájajúca letisko s metropolou je však zatiaľ neprejazdná. Záchranári sa preto snažia otvoriť alternatívne, pozemné dopravné spojenie cez Dominikánsku republiku.
Blízke i vzdialené krajiny organizujú pomoc
Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner večer oznámil, že jeho krajina vysiela na miesto katastrofy dve lietadlá so záchranármi, ďalšie dve lietadlá s prvou pomocou a zdravotníckym materiálom posiela na Haiti Španielsko. Nemecká vláda informovala, že ako okamžitú pomoc posiela na Haiti milión eur, Európska komisia odoslala trojnásobnú sumu. Spojené štáty ohlásili, že ešte v stredu otvoria letecký most na Haiti s prvou neodkladnou pomocou.
Na zozname krajín, ktoré obratom odpovedali na žiadosť Haiti o bezodkladnú pomoc, sú tiež Kanada, Švédsko, Mexiko, Venezuela, Belgicko a ďalšie štáty.
Slovensko sa rozhodne až vo štvrtok, či pošle humanitárnu pomoc. „Ráno o 9:00 h bude koordinačná porada zástupcov ministerstva zahraničných vecí, ministerstva vnútra a ministerstva financií, kde sa rozhodne, akým spôsobom a či budeme poskytovať humanitárnu pomoc,“ povedala Ľudmila Staňová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.
Pomoc Haiti je dominantnou témou na Twitteri, Facebooku a ďalších internetových sociálnych sieťach. Len niekoľko hodín po ničivých otrasoch sa na Facebooku objavili tisícky správ a stovky fotografií. Ľudia sa pýtajú na osud svojich blízkych, ponúkajú pomoc, organizujú zbierky, vyjadrujú solidaritu.
Ministerstvo stále nevie, či sú medzi obeťami aj Slováci
Ministerstvo zahraničných vecí stále nevie, či sú obeťami ničivého nočného zemetrasenia na karibskom Haiti aj Slováci. „Od rána sa nám nepodarilo spojiť s honorárnym konzulom,“ uviedol hovorca rezortu zahraničia Peter Stano. Bližšie informácie podľa neho nemá ani náš zastupiteľský úrad v kubánskej Havane či OSN. Podľa medializovaných informácií sú v postihnutej krajine minimálne piati Slováci, s ktorými sa zatiaľ nepodarilo skontaktovať. Ministerstvo odporučilo zvážiť cestu na Haiti ako aj do okolitých krajín.
Na Haiti by mal byť 80-ročný saleziánsky misionár Augustín Vrecko z obce Kostolná Ves a jeho 30-ročný misijný dobrovoľník Štefan Račák z oravskej obce Novoť. Potvrdil to hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Do krajiny prišla minulý týždeň v sobotu aj Anna Ciganpalová, 51-ročná sestra z rádu vincentiek z Nitry.
Ďalší dvaja slovenskí občania sú pravdepodobne na severozápade krajiny.
Lekár Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave povedal, že majú na Haiti štyri kliniky, kde pracuje 22 zamestnancov. Z toho sú dvaja Slováci a jedna Češka. Dve kliniky v Bois st. Laurence a Cité Sole e-mailovali, že sú v poriadku. „Sú tu zamestnaní Haiťania, Američania a Belgičan, správu o Slovákoch zatiaľ nemáme,“ uviedol Krčméry. Kliniky majú zásoby liekov na šesť až desať dní.