Rušňovodič prežil masakru, stihol vyskočiť

Rútil sa v ústrety smrti, preto sa pokúsil zvíťaziť nad jej neodvratnou hrozbou skokom z lokomotívy. Jediná šanca na prežitie mu vyšla. Utrpel vážne zranenia, nepodľahol im však a lekári veria, že sa nenachádza v ohrození života. Belgické úrady oznámili, že po pondelňajšej čelnej zrážke dvoch vlakov zostal nažive jeden z rušňovodičov.

17.02.2010 09:58
vlakové nešťastie v Belgicku Foto:
Cestujúci, ktorú vlakovú tragédiu prežili, tvrdia, že jeden z vlakov pred čelnou zrážkou nebrzdil.
debata

„Ide o strojvodcu, ktorý na trati prešiel na červenú. Použil klaksón, snažil sa zastaviť vlak, ale potom mal už len čas vyskočiť z kabíny,“ napísal portál La Libre Belgique. Pri železničnom nešťastí neďaleko Bruselu zomrelo osemnásť ľudí. Úrady tak opravili pôvodný údaj, že obetí bolo až 25.

Najnovšie číslo však nemusí byť konečné, pretože záchranári ešte včera stále prehľadávali miesto tragédie. „Nedá sa vylúčiť, že medzi zvyškami tiel zistia ďalšie mŕtvoly,“ napísal portál Le Soir v narážke na skutočnosť, že z niektorých obetí zostali roztrhané kusy tiel. „Vážne zranenia utrpelo 20 osôb, poranenia nižšieho stupňa má zhruba 180 pasažierov,“ doplnila agentúra Reuters.

Vyšetrovatelia sa sústreďujú na skúmanie čiernych skriniek z lokomotív. Rozbor potrvá niekoľko dní. Chcú z nich najmä zistiť, akou rýchlosťou sa vlaky oproti sebe rútili. Kriminalisti sa budú venovať takisto otázke, či červená naozaj svietila. Všetko však nasvedčuje, že ju bolo vidieť a strojvodca si zákaz nevšimol.

„Jedna lokomotíva mala technické zariadenie, ktoré automaticky zastaví vlak na znamenie na semafore. Druhý stroj takto vybavený nebol,“ poznamenala stanica Deutsche Welle.
Železničiari pokračujú v oprave poškodenej trate, predpokladajú, že na osudnom úseku im potrvá až tri dni, kým úplne obnovia premávku.

V reakcii na nešťastie mnoho zamestnancov belgických železníc vstúpilo do štrajku. Bolo to spontánne rozhodnutie bez popudu odborov. Vyjadrujú tak nespokojnosť s náročnými pracovnými podmienkami. Domnievajú sa, že prípadnou príčinou ľudského zlyhania, ktoré viedlo k tragédii, mohla byť vyčerpanosť rušňovodiča z preťaženosti.

debata chyba