Telo Kaczyńského je už vo Varšave, Poľsko na celé dve minúty onemelo

Na varšavskom letisku Okencie krátko po 15.00 h SEČ pristálo lietadlo z Ruska s pozostatkami poľského prezidenta Lecha Kaczyńského.

11.04.2010 16:03
Poľsko, smútok, tragédia Foto:
Brat tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńskeho Jaroslaw si na varšavskom letiskou kľakol pred rakvou.
debata

Všetko o tragédii poľského lietadla v Rusku

Piete po pristátí prihliadali prezidentovi príbuzní a najvyšší predstavitelia krajiny vrátane premiéra Donalda Tuska, predsedu hornej komory parlamentu Bronislawa Komorowského alebo šéfa Európskeho parlamentu Jerzyho Buzka.

Prílet lietadla naživo prenášali svetové spravodajské televízie. Rakvu zahalenú v poľskej vlajke vyniesli z lietadla poľskí vojaci a nad rakvou prezidenta predniesol modlitbu poľský kardinál Józef Glemp a poľskí biskupi.

„Smútok, žiaľ a bôľ teraz cíti celá naša vlasť a krajania na všetkých kontinentoch,“ povedal na úvod modlitby za prezidenta a ostatné obete sobotňajšieho nešťastia, pri ktorom zomrelo 96 ľudí – predovšetkým predstaviteľov poľského verejného života.

Dvojča Jaroslaw si kľakol a truhlu pobozkal

K rakve pri emotívnej piete pokľakol aj prezidentov brat – dvojča Jaroslaw a v očividnom pohnutí ju pobozkal. Posledná poctu potom prezidentovi podobným spôsobom vzdali aj ostatní predstavitelia verejného života.

Dvojča prezidenta Jaroslaw na mieste tragédie v Smolensku…

Z letiska rakvu s telom Kaczyńského previezli do prezidentského paláca. V uliciach, ktorými auto pôjde, sa zhromaždili zástupy Varšačanov. Davy čakali aj pred prezidentským palácom.

Po príchode do sídla hlavy štátu truhlu umiestnili v tamojšej kaplnke, kde k nej má prístup len Kaczyńského rodina, povedal Jacek Sasin z prezidentskej kancelárie. „V najbližšom čase“, ale nie dnes, budú mať podľa neho k truhle prístup aj obyčajní ľudia. Nebude to ale v kaplnke, ale na inom mieste prezidentského paláca.

Poľsko na poludnie na dve minúty stíchlo

Poľsko sa ráno prebudilo do smutného nedele. Na poludnie si dvomi minútami ticha pripomenulo obete. Ľudia v uliciach sa zastavili, v mestách sa rozozneli sirény. V krajine panuje pochmúrna atmosféra, mnohí plačú, zo šoku sa ešte nikto nespamätal.

O 12.00 SEČ sa pred Sejmom uskutočnila pietna akcia za účasti jeho predsedu Bronislawa Komorowského, premiéra Donalda Tuska, ministrov a zákonodarcov. Poklonili sa pamiatke svojich kolegov a vysokých štátnych úradníkov. Z veže kostola svätej Márie na hlavnom námestí v Krakove na poludnie mimoriadne nezaznel hejnal, zvučka hraná každú hodinu.

Smutní ľudia pred poľským úradom v ukrajinskom...
Tisíce sviečok zapálili Poliaci pred...
+9Tisíce sviečok zapálili Poliaci pred...
debata chyba