Pristávame, hlásil pilot, ale určiť výšku letu Rusom nevedel

12.04.2010 19:00
Lech Kaczynski - havária
Trosky poľského lietadla pri meste Smolensk v Rusku. Autor:

Ruskí aj poľskí predstavitelia potvrdzujú názor, že katastrofu prezidentského špeciálu zapríčinila chyba pilota. "V zlom počasí sme posádke poradili, aby pristáli na inom letisku. Odmietli. Odpoveď znela, že lietadlo má dosť paliva, aby znovu obletelo letisko a pokúsilo sa dostať na zem a ak sa to nepodarí, potom skúsia inde," povedal pre portál Gazeta ruský dispečer Pavel Plusin.

Pilot napokon ohlásil, že ide pristávať. Stroj typu Tu-154 však hustej hmle nezvládol tento manéver a po zachytení o stromy sa rozbil pri dopade pred štartovacou dráhou. Podľa novín The Times mal pilot problém s dorozumievaním: „Jeho povinnosťou bolo hlásiť výšku letu, ale nerozumel číselným údajom v ruštine, poznamenal Plusin z riadiacej veže na smolenskom letisku.“

Skúsený ruský pilot a kozmonaut Magomed Talbojev poukázal na existenciu dvoch odlišných zásad v západnej a vo východnej leteckej doprave. „U nás prevláda princíp, že hlavné rozhodnutia sa prijímajú na zemi a na Západe ich robí pilot,“ citovala ho Gazeta. Dodal, že keď sa lietadlo nachádzalo už tesne nad zemou, nebola šanca dostať ho hore: „Stroju, ktorý váži približne 100 ton, by v takej chvíli nikto neporadil.“

Na chybu pilota nepriamo, ale jasne poukázal aj ruský vicepremiér Sergej Ivanov. „Výstrahy o nepriaznivých meteorologických podmienkach získala posádka včas,“ povedal agentúre ITAR-TASS. Poľský generálny prokurátor hovoril s Rusmi z riadiacej veže a tiež potvrdil, že lietadlo dostalo varovanie. „Radili nepristávať,“ citovala ho agentúra AP, podľa ktorej hlavný pilot mal 36 a jeho kolega v kokpite bol rovnakého veku.

Všetko o tragédii poľského lietadla v Rusku

Poľské úrady ešte neurčili dátum pohrebu 96 obetí nešťastia, platí iba predpoklad, že to bude zrejme v sobotu. Termín poslednej rozlúčky chcú stanoviť až po tom, čo z Ruska prepravia všetky telá. V pondelok sa podarilo identifikovať mŕtvolu prvej poľskej dámy Marie Kaczyńskej. Rozlúčiť sa s obeťami plánujú mnohí európski lídri, zrejme pricestuje aj americký prezident. „Je dosť možné, že Barack Obama príde,“ citovala agentúra Reuters šéfa poľskej diplomacie Radoslawa Sikorskeho.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk