Hral Hitler s Leninom šach? Kupujúci neveria

Hitler, ktorý vyzerá staršie ako na svojich vtedajších dvadsať rokov, si ľavou rukou šúcha čelo. Tmavovlasý Lenin, ktorý podľa iných dobových obrázkov mal byť ako štyridsiatnik už dávno plešatý, ťahá čiernou figúrkou. Píše sa rok 1909. Dejisko: Viedeň.

18.04.2010 14:02
obraz, Hitler, Lenin Foto:
Budúci vodcovia komunistickej a nacistickej ríše sa stretli nad šachovnicou.
debata (24)

Budúci vodcovia komunistickej a nacistickej ríše sa stretli nad šachovnicou. Aspoň tak ich zobrazila na svojej skici Hitlerova učiteľka výtvarného umenia Emma Lowenstrammová.

Veriť či neveriť? Kúpiť alebo nechať tak?

Lowenstrammovej obrázok sa objavil na dražbe v britskej aukčnej sieni Mullock’s iba pár dní pred výročiami oboch diktátorov. Na budúci utorok uplynie 121 rokov od narodenia Hitlera, o dva dni neskôr bude mať Lenin dokonca okrúhle, 140-ročné jubileum. Pri podobných príležitostiach idú predmety spojené s ich životom zvyčajne dobre na odbyt. Pri diele s názvom Lenin s Hitlerom pri šachu vo Viedni v roku 1909 však licitátor kladivkom nemal čo odklepnúť. Akvarely a kresby, ktoré Hitler odovzdal Viedenskej akadémii umení, keď sa na ňu v roku 1908 neúspešne hlásil, sa pritom míňali ako čerstvé rožky. Hoci ich umelecká hodnota je viac než pochybná, kupujúci za ne podľa stanice Deutsche Welle dali dohromady takmer stotisíc eur. O skicu s údajným Hitlerom a Leninom ani o šachovnicu s figúrkami, ktorých sa vraj obaja dotýkali, však za výkričnú cenu 45-tisíc eur nik neprejavil záujem.

Účastníkov dražby nepresvedčila ani tristostranová dokumentácia zozbieraná Felixom Edenhoferom, otcom súčasného majiteľa skice, ktorý nešetril čas ani peniaze na odborné expertízy, aby dokázal jej pravosť. Nezabrali ani údajné podpisy Lenina a Hitlera na rube výkresu, o ktorých grafológovia s 80-percentnou istotou vyhlásili, že sú pôvodné.

„Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda,“ pripustil dražiteľ Richard Westwood-Brookes. „Ale majiteľov otec venoval celý svoj život tomu, aby to dokázal,“ dodal podľa denníka Daily Mail. Dnes už nebohý Felix Edenhofer zdedil skicu po svojej prastarej mame, ktorá slúžila u Lowenstrammovej ako gazdiná. Výtvarníčka jej ju dala, keď pre svoj židovský pôvod utiekla z Viedne pred nacistickým režimom. O Lowenstrammovej je známe, že jej byt bol salónom pre nádejných politikov. To, že k nej chodil mladý Hitler, ktorý býval neďaleko, historici nespochybňujú. Skeptickí sú však pri osobe ruského revolucionára. „V roku 1909 bol Lenin vo Francúzsku,“ povedala pre denník Daily Telegraph historička Helen Rapportová, autorka knihy Konšpirátor: Lenin v exile. „V októbri išiel do Liege v Belgicku a v novembri do Bruselu. Viedeň by musel navštíviť pred alebo po tomto roku,“ dodala. Rapportová pripúšťa, že Lenin po Európe veľa cestoval a Viedeň sa mu páčila. „Ale nemohol tam byť dosť dlho na to, aby stretol mladého Hitlera,“ myslí si.

24 debata chyba