Ruský najvyšší súd umožnil odtajnenie dokumentov o Katyni

Ruský najvyšší súd označil za protiprávne rozhodnutie nižšieho súdu, v ktorom zamietol odtajnenie dokumentov o Katynskej masakre.

21.04.2010 21:22
Katyň Foto:
Zo zastrelených poľských dôstojníkov, ktorých našli postrieľaných v Katyňskom lese, sa podarilo identifikovať len 22 tiel.
debata (57)

Tento verdikt by v konečnom dôsledku mohol znamenať otvorenie vyšetrovania tragických udalostí spred 70 rokov, keď sovietska tajná služba v Katynskom lese zavraždila viac ako 22 tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie. Celou záležitosťou by sa tak mal opätovne zaoberať moskovský súd, ktorý predtým žiadosť ruských ľudskoprávnych organizácií zamietol.

Stredajší verdikt najvyššieho súdu by taktiež mohol zvrátiť rozhodnutie ruskej vojenskej prokuratúry, ktorá v roku 2004 odmietla obnoviť vyšetrovanie udalostí z roku 1940. Práve postoj dnešného Ruska a nepotrestanie vinníkov je stále veľkým problémom v rámci poľsko-ruských vzťahov, keďže Moskva sa za zločin vtedajšej sovietskej tajnej služby NKVD konajúcej na rozkaz Stalina oficiálne neospravedlnila.

57 debata chyba