Nemecká ministerka tureckého pôvodu chce zakázať kríže v školách

Prvá nastávajúca ministerka sociálnych vecí v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko pôvodom z Turecka vyvolala politickú nevôľu v pondelok návrhom, aby kríže a ostatné náboženské symboly boli v školách zakázané. "Kresťanské symboly by nemali mať miesto v našich verejných školách," povedala Aygul Ozkanová pre týždenník Focus. "Školy by mali byť neutrálnym miestom," povedala 38-ročná Ozkanová a dodala, že do škôl nepatria ani islamské šatky.

26.04.2010 14:21
škola, trieda, kríž, učiteľka Foto:
Ilustračné foto.
debata (81)

Ozkanová by sa mala ako členka stredopravej Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Angely Merkelovej v utorok stať prvou ministerkou tureckého pôvodu. Premiér Dolného Saska Christian Wulff, tiež z CDU, okamžite reagoval slovami: „Regionálna vláda pokladá náboženské symboly, zvlášť kríž, za znak tolerantnej výchovy založenej na kresťanských hodnotách.“

Stefan Müller z bavorskej sesterskej Kresťansko-sociálnej strany (CSU) označil Ozkanovej názory za „absurdné a desivé“. „Politici, ktorí si želajú vylúčenie krížov zo škôl, by mali zvážiť, či je ich miesto skutočne v Kresťansko-demokratickej strane,“ dodal.

Podľa informácií médií Ozkanovej sa niekto vyhrážal smrťou, a preto sa nachádza pod policajnou ochranou. Komisárka pre integráciu v nemeckej vláde Maria Böhmerová tiež Ozkanovú kritizovala a pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk povedala: „Kríže v našich školách sú výrazom našej tradície a našich hodnôt.“ Hovorca Angely Merkelovej na pravidelnom brífingu povedal, že kancelárka plne s Böhmerovou súhlasí.

81 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy