Mešity v Česku nechcú ani komunisti, ani pravica

26.04.2010 17:51

Česká Občianska demokratická strana (ODS), Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) aj Strana práv občana-Zemanovci pred blížiacimi sa májovými parlamentnými stranami zhodne odmietajú výstavbu ďalších moslimských mešít v krajine. Podobný postoj voči budovaniu islamských svätostánkov má aj KDU-ČSL, ktorá za každú mešitu postavenú v Európe požaduje jeden kresťanský kostol postavený v moslimských krajinách.

Šéf strany SPO-Zemanovci a zároveň bývalý český premiér Miloš Zeman ako aj viacerí zástupcovia ODS o tejto problematike nechcú diskutovať s tým, že mešity jednoducho v Českej republike „nemajú čo robiť“.

Tieňový minister zahraničných vecí za KSČM Miloslav Ransdorf zase postoj komunistov zdôvodňuje tým, že kresťania a moslimovia si k sebe napriek „realizovanej doktríne multikulturalizmu“ nenašli cestu. Predseda ľudovcov (KDU-ČSL) Cyril Svoboda síce nie je zástancom výstavby mešít, dokáže si však predstaviť prijateľný kompromis. „Európa musí byť hrdá. V niektorých islamských krajinách neprichádza do úvahy stavba kresťanského kostola, napriek tomu, že o neho kresťania žiadajú a majú na to financie… Malo by prísť k diskusii na princípe rovný s rovným. Jedna mešita u nás, jeden kostol v Saudskej Arábii alebo v Turecku,“ konštatoval Svoboda.

Ústretovejší postoj v tejto otázke vyznáva z relevantných českých politických subjektov okrem ČSSD aj TOP 09, Strana zelených aj zoskupenie Veci verejné.

V Česku fungujú aktuálne dve mešity, z toho jedna v Brne a jedna v Prahe.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku