Návrat k Rusku? Hladomor v čase stalinizmu vraj nebol genocídou

Po veľkom obrate ukrajinskej politiky smerom k Rusku povedal novozvolený proruský prezident Viktor Janukovyč, že hladomor, ktorý zabil na Ukrajine milióny ľudí počas obdobia stalinizmu, netreba považovať za genocídu, pretože "nebol namierený na svoje obete diskriminačne".

27.04.2010 16:06
Viktor Janukovyč Foto:
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč
debata (160)

Janukovyč povedal v utorok v Rade Európy, že považuje hladomor za „spoločnú tragédiu“ všetkých ľudí, ktorí boli súčasťou Sovietskeho zväzu na čele s Josifom Stalinom. Zmena pohľadu na hladomor je obratom od názoru jeho prozápadného predchodcu Viktora Juščenka, ktorý si želal, aby hladomor s miliónmi ukrajinských obetí bol považovaný za genocídu.

Ešte v januári uznal súd v Kyjeve lídrov niekdajšieho Sovietskeho zväzu vinnými z genocídy počas hladomoru, ktorý postihol Ukrajinu začiatkom 30. rokov 20. storočia. Súd potvrdil, že vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin a jeho spolupracovníci nesú vinu za „organizáciu genocídy, keďže úmyselne vytvorili podmienky“, ktoré zapríčinili smrť miliónov ľudí žijúcich na Ukrajine.

Veľký hladomor postihol Ukrajinu v rokoch 1932–33. Spôsobili ho sovietske orgány, ktoré prinútili roľníkov odovzdať úrodu a súkromný majetok štátu a vstúpiť do roľníckych družstiev. Úrady prikázali každej dedine odovzdať určité množstvo obilia štátu, ale požiadavky boli vyššie ako úroda a dediny ich nemohli splniť. Nasledovalo rekvirovanie všetkých potravín a zákaz obyvateľov opustiť domovy, čo v podstate znamenalo ich odsúdenie na smrť vyhladovaním. Počet obetí sa odhaduje na 4 až 10 miliónov. Ukrajinský hladomor bol sovietskymi orgánmi dlho udržiavaným tajomstvom.

160 debata chyba
Flowers