Briti hlasujú v tesných voľbách

Viac ako 44 miliónov Britov má šancu prepísať históriu. Toľko voličov môže pristúpiť k hlasovacím urnám. Posledné prieskumy verejnej mienky stále naznačovali, že voľby nebudú mať jednoznačného víťaza. A práve preto sa majú zapísať do učebníc dejepisu.

06.05.2010 17:20
Cameron Foto: ,
Šéf Konzervatívnej strany David Cameron odchádza s manželkou Samanthou z volebnej miestnosti.
debata (4)

„Normálne je, že niekto vyhrá a niekto prehrá. Porazený doobeda odstúpi a odporučí kráľovnej, aby povolala víťaza,“ povedal pre agentúru AP Peter Riddell z Inštitútu výskumu vlády.

Čo však v prípade, že voľby nikto nevyhrá? Konzervatívci Davida Camerona mali síce najvyššiu podporu, ale do poslednej chvíle nie je jasné, či sa premietla do zisku potrebných 326 kresiel v parlamente. To by zaručovalo väčšinu. Cameronovi by možno stačilo aj približne 300 až 310 mandátov. V tom prípade by si mohol nárokovať na vytvorenie menšinovej vlády. Menej ako 300 kresiel by pravdepodobne aspoň dočasne udržalo pri moci labouristického premiéra Gordona Browna. Mohol by sa snažiť uzavrieť dohodu s Liberálnymi demokratmi Nicka Clegga.

„Dostane prvú šancu vytvoriť koalíciu. Ak sa to labouristovi nepodarí, skončí a kráľovná poverí ďalšieho v poradí, čo by mal byť Cameron,“ uviedol pre AP expert na ústavné právo Gavin Millar. V prípade, že by Labouristická strana predsa zostala pri moci, boli by to už štvrté voľby za sebou, po ktorých sa jej podarilo vládnuť.

Keďže nového premiéra vymenúva kráľovná na návrh starého, Buckinghamský palác politikom odkázal, že sa musia dohodnúť. Až potom majú ísť za panovníčkou. Je to jasný signál, že Alžbeta II. sa v žiadnom prípade nechce dať zatiahnuť do špekulácií o zostavovaní vlá­dy.

Cameron sa do poslednej chvíle snažil dosiahnuť čo najlepší výsledok. Pred voľbami cestoval a stretával sa z voličmi 36 hodín v jednom kuse. „Ak toto nie je dôvod, aby sme zostali hore, tak neviem, čo je,“ citovala agentúra Reuters slová konzervatívneho lídra, ktoré predniesol v noci zo stredy na štvrtok.

Neistý výsledok volieb má podľa odhadov prilákať k hlasovaniu viac ako 65 percent Britov. „Tieto voľby sú celkom vzrušujúce, viac ako som očakávala,“ povedala pre Reuters právnička Lorraine Mullinsová.

Podľa prieskumov sa približne tretina voličov rozhoduje v poslednej chvíli. „Stále neviem, koho si vyberiem,“ povedala tesne pred voľbami pre Pravdu študentka Katie Batesová. „Mierne sa prikláňam k liberálnym demokratom, ale labouristický poslanec, ktorý teraz zastupuje môj obvod, je celkom dobrý,“ tvrdí Batesová.

Do Dolnej snemovne kandiduje 4 149 ľudí. Uchádzajú sa o 649 kresiel. Pre smrť kandidáta sa v jednom okrsku voľby posunuli na 27. mája. Najväčšie obavy s predlžovania obdobia bez vlády majú trhy, keďže nový kabinet bude musieť riešiť zadlženie krajiny a Briti sa nevyhnú reformám.

4 debata chyba