Falošný pilot prezradil, aké ľahké je klamať

Pilotovať veľké lietadlo bez licencie? Žiadny problém. Švéd Thomas Salme, ktorého koncom marca zadržali za kniplom lietadla so 101 cestujúcimi, prezradil, ako sa mu i bez potrebných papierov darilo 13 rokov unikať odhaleniu.

19.05.2010 10:04
debata (8)

„Dostal som šialený nápad prihlásiť sa na miesto druhého pilota v skutočných aerolinkách,“ citoval 41-ročného Salmeho švédsky denník Aftonbladet. „Vyrobil som si švédske letecké povolenie sám na bežnom bielom papieri. Nebolo ani v lamináte a vyzeralo, ako keby som ho robil doma. Bolo to prekvapujúco jednoduché. Dokumenty vyzerajú v každej európskej krajine inak. Talianske aerolinky nemajú poňatia, ako vyzerá švédska licencia,“ prezradil.

Salme mal základný letecký výcvik, nikdy však nezískal povolenie na pilotovanie lietadiel s pasažiermi. Jeho priateľ vo veľkých švédskych aerolinkách SAS ho však občas púšťal na firemný trenažér, kde Salme zlepšoval svoje schopnosti. Nakoniec ho zamestnala letecká spoločnosť Air One, kde to po troch rokoch dotiahol až na kapitána. V čase, keď ho na základe anonymného tipu odhalili v Amsterdame, lietal pre tureckú spoločnosť Corendon a mal odlietaných 10-tisíc hodín.

„Z morálneho hľadiska sa hanbím, že som klamal, no nikdy, nikdy som nevystavil pasažierov nebezpečenstvu,“ dušuje sa Salme, ktorý všetky prijímacie testy v leteckých spoločnostiach absolvoval s vynikajúcimi výsledkami. Na to prihliadol i súd, ktorý mu dal pokutu 2 000 eur a 12-mesačný zákaz lietania.

8 debata chyba