Rakúska katolícka cirkev plánuje zmeniť svoj postoj k rozvedeným

20.05.2010 17:52
rozvod, hádka, muž, žena
Rakúska katolícka cirkev rozmýšľa o určitých reformách, z jej radov totiž odchádza čoraz viac veriacich. Autor:

Rakúska katolícka cirkev chce zmeniť svoj prístup k rozvedeným a tým, čo sa znovu oženili či vydali. Konkrétne návrhy má do jesene pripraviť zvláštna cirkevná komisia. Oznámil to rakúsky kardinál Christoph Schönborn. Katolícka cirkev v Rakúsku rozvody odmieta a odmietavo sa stavia aj k tým, ktorí manželstvo ukončili. Kritizujú ju za to reformné hnutia, ktoré žiadajú zmenu.

Rakúska katolícka cirkev teraz rieši problém s rekordným úbytkom svojich členov. Len v prvom štvrťroku prišla o 30-tisíc „ovečiek“ a s nimi aj o peniaze z ich cirkevných príspevkov. Za celý minulý rok z nej vystúpilo asi 53 200 ľudí. Podiel na zvýšenom odlive veriacich má škandál okolo sexuálneho zneužívania detí kňazmi. Podľa kritikov si cirkev dôveru späť nezíska, ak neurobí reformy.

Podľa biskupa Paula Ibyho, ktorý pred pár dnami vyvolal v Rakúsku i za jeho hranicami rozruch svojím prejavom za zrušenie celibátu, cirkvi pomôže len väčšia otvorenosť. Tú by vraj mala prejaviť napríklad práve voči rozvedeným. „Prihovárali by sme sa za riešenie ako v ortodoxnej cirkvi, že by po určitej dobe pokánia bolo možné požehnať druhé partnerstvo,“ povedal Iby. Dodal, že zmeny viaznu vo Vatikáne.

Návrhy „pre duchovný sprievod rozvedených a znovu ženatých a vydatých“ má cirkevná komisia podľa kardinála Schönborna vypracovať do novembra. Predloží ho na zasadnutí rakúskej biskupskej konferencie.

Prístup cirkvi k rozvedeným patrí podľa korutánskeho biskupa Aloisa Schwarza k tým otázkam, o ktorých sa „musí ďalej hovoriť veľmi citlivo a z rôznych pohľadov“. Ďalšími témami by mala byť sexualita a úloha žien v cirkvi. Vyslovil sa však proti „rýchlym odpovediam a pragmatizmu“. To, že sa diskusia nakoniec stočí na tieto problémy, spočíva podľa biskupa možno v tom, že o nich cirkev verejne tak „málo konkrétne“ a zriedkavo hovorí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku