Brusel je znechutený, oficiálne to nepovie

Diplomatické kruhy v EÚ a NATO znepokojuje najnovší maďarsko-slovenský spor.

26.05.2010 20:02
vlajka, zástava, EÚ Foto:
ilustračné foto
debata (104)

„Je smutné, že hoci ide o dvoch spojencov v Severoatlantickej aliancii, tak Budapešť odmietla s Bratislavou konzultovať otázku dvojakého občianstva. A zo Slovenska idú signály, že nový maďarský zákon predstavuje bezpečnostné ohrozenie štátu. Keby podobné pozadie hádky vzniklo medzi Ruskom a nejakou pobaltskou krajinou, to by som sa nečudoval, ale medzi dvoma partnermi NATO? Zarážajúce,“ poznamenal nemenovaný zdroj z bruselského sídla aliancie.

Ani NATO, ani EÚ však nemajú dôvod tieto veci oficiálne komentovať. "Ak by išlo napríklad o problémy vo voľnom pohybe osôb v únii, tak samozrejme reagujeme. Toto je však výlučne dvojstranná záležitosť. Každý štát má právo upravovať svoju legislatívu.

Môj osobný názor však je, že Maďarsko a Slovensko musia rokovať, lebo napätie medzi nimi sa môže v opačnom prípade jedine stupňovať," podotkla pracovníčka tlačového oddelenia Európskej komisie, ktorá nechcela byť menovaná, lebo oficiálne postoje tlmočí jej šéfka a tá nebola prítomná.

Na otázku, či vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) je znepokojený prijatím návrhu zákona v maďarskom parlamente, zaznela neutrálna odpoveď. „V tejto chvíli nič nekomentujeme, platí naše doterajšie stanovisko,“ reagovala Trude Ertresvaagová, poradkyňa Knuta Vollebaeka.

Predstaviteľ OBSE v utorok jasne naznačil, že Maďarsko má o dvojakom občianstve hovoriť so Slovenskom. „Takéto konzultácie by boli v duchu EÚ, ako aj v súlade s priateľskými a dobrými susedskými vzťahmi,“ citovala ho agentúra SITA.

Spojené štáty dúfajú, že obidve krajiny nájdu východisko: „Slovensko a Maďarsko sú uznávaní členovia NATO. Dúfame, že maximálne využijú diplomatické nástroje,“ povedal hovorca veľvyslanectva USA v Bratislave Chase Beamer.

104 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy