V Mexickom zálive zaznamenali v boji s ropou čiastočný úspech

Nový uzáver, ktorý nainštalovali ponorky na vrt v hĺbke 1500 metrov pod hladinou Mexického zálivu, zachytil za 24 hodín 6 tisíc barelov ropy. Informoval o tom v sobotu admirál Thad Allen, ktorý dohliada na riešenie problémov s ropnou škvrnou.

05.06.2010 12:28 , aktualizované: 20:45
debata (16)

Zároveň vyjadril nádej, že toto číslo čoskoro stúpne. Uzáver nainštalovaný vo štvrtok má za úlohu zachytávať ropu a umožniť tak jej odčerpávanie do kontajnerovej lode na hladine.

Ropná škvrna z Mexického zálivu už zasiahla pobrežie amerického štátu Florida. V piatok sa na obľúbenú turistickú pláž v meste Pensacola vyplavili prvé zhluky dechtu a ropný film sa priblížil k pobrežiu na niekoľko kilometrov. Turizmus je pre Floridu pritom jedným z hlavných zdrojov príjmov. Ropa okrem Floridy už zasiahla aj štáty Louisiana, Mississippi a Alabama, pričom ich pobrežia premenila na mŕtve zóny.

Ekologická katastrofa v Mexickom zálive sa začala 20. apríla výbuchom vrtnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora odvtedy vytiekli milióny barelov ropy.

16 debata chyba