Pápež vyzval na dialóg medzi kresťanmi a moslimami

Pápež Benedikt XVI. vyzval v sobotu na návšteve Cypru na dialóg medzi kresťanmi a moslimami. "Len prostredníctvom trpezlivej práce sa dá vybudovať vzájomná dôvera a prekonať bremeno minulosti. Až potom sa politické a kultúrne rozdiely medzi národmi môžu stať motívom k vyvíjaniu činnosti smerujúcej k lepšiemu porozumeniu," povedal pápež.

06.06.2010 08:49
debata (11)

Cyprus je rozdelený na severnú moslimskú a južnú prevažne pravoslávnu kresťanskú časť. Severný Cyprus v roku 1974 obsadilo Turecko v reakcii na puč, ktorý krátko predtým zorganizoval zástancovia pripojenia ostrova ku Grécku. V roku 1983 vyhlásili cyperskí Turci na severe ostrova Severocyperskú tureckú republiku, okrem Turecka ju však doteraz nikto neuznal. Účelom pápežovej cesty na Cyprus je teda v prvom rade snaha o zmierenie medzi miestnymi komunitami kresťanov a moslimov.

Na stretnutí s pravoslávnym cyperským arcibiskupom Chrysostomosom II. sa Benedikt venoval okrem iného situácii kresťanov na Blízkom východe. „Nikto nemôže zostať hluchý a slepý voči potrebe podporiť akýmkoľvek možným spôsobom kresťanov v tomto ťažko skúšanom regióne,“ povedal.

Pápež síce neuskutočnil a ani neplánoval cestu do Severocyperskej tureckej republiky, v sobotu sa však v Nikózii nakrátko zastavil pri Zelenej línii oddeľujúcej obe časti ostrova a stretol sa tu s duchovným vodcom severocyperských moslimov šejkom Nazímom al-Kubrúsím. Podľa hovorcu Vatikánu Federica Lombardiho bolo ich stretnutie „krátke, ale veľmi pekné“. Osemdesiatiosem­ročný šejk a 83-ročný pápež podľa Lombardiho žartovali o ich veku.

11 debata chyba