Miss USA nepatrí k radikálom, v Libanone chodila do katolíckej školy

08.06.2010 09:53
miss USA, Rima Fakihová
Korunku krásy miss USA za rok 2010 dostala Američanka libanonského pôvodu Rima Fakihová. Autor:

Od pompéznej korunovácie miss USA 2010 v Las Vegas síce uplynuli už tri týždne, udalosť však neprestáva zamestnávať masmédiá v Spojených štátoch aj v Libanone. Po prvý raz v dejinách tejto súťaže krásy totiž zvíťazila Američanka arabskej národnosti. Hnedovláska Ríma Fakihová má libanonský pôvod a je moslimského (šiitského) náboženstva.

Narodila v obci Srífa na juhu Libanonu. V roku 1993 sa jej rodičia s piatimi deťmi vysťahovali do USA. Dvaja chlapci a tri dievčatá – mená všetkých sa začínajú na „R“: Rabía, Rámi, Roba, Rana, Ríma. Najskôr žili v New Yorku.

Potom sa usadili v Dearborne. Ríma tu skončila vysokú školu ekonomickú a popri štúdiu sa venovala modelingu. V roku 2009 ju vyhlásili za miss štátu Michigan, čo ju vystrelilo na celoamerickú súťaž Miss USA.

Veľké prekvapenie, vraj miss Hizballáh

Ako sa ukázalo hneď po vyhlásení výsledkov, aj pre liberálnu americkú spoločnosť bolo víťazstvo moslimky dosť ťažko stráviteľný kúsok. Titulky niektorých novín a internetové portály oznamovali: Miss Hizballáh, bikiny verzus burka. Objavovali sa tvrdenia, že s príchodom Obamu do Bieleho domu začal islam výraznejšie prenikať do americkej spoločnosti.

Aj izraelské televízne stanice si „zgustli“ na správe, že miss USA je moslimka a že jej rodičia sympatizujú s hnutím Hizballáh, o čom údajne svedčí fotografia Rímy na pozadí známej žltej vlajky. Mediálny rozruch okolo súčasnej americkej kráľovnej krásy pokračuje. Takisto v Libanone, lenže v jej vlasti je to väčšinou pozitívne.

Najviac sú hrdí na svoju rodáčku obyvatelia Srífy. Od palestínskych hraníc delí obec necelých 30 kilometrov (obyvatelia juhu ignorujú termín izraelské hranice) a do Bejrútu je to odtiaľ približne 95 kilometrov. Za posledné týždne je tu mimoriadne rušno. V úrade starostu obce Aliho Eida si reportéri podávajú kľučku a v rodine Fakihovcov početné návštevy neprestávajú hostiť sladkou baklávou.

Obec nie je ako pevnosť Hizballáhu

Abu Džamál, obyvateľ obce, približuje prostredie, v ktorom sa narodila misska. „Rodina Fakihovcov, z ktorej pochádza táto chytrá a veľmi sympatická dievčina, je tretia najväčšia v Srífe. Obec má približne 10-tisíc obyvateľov,“ hovorí pre Pravdu.
Džamál pripomenul, že obec sa stala najprv smutne známou po opakovaných zemetraseniach počas uplynulých troch rokov.

V zahraničnej tlači sa často píše, že je to pevnosť Hizballáhu, ale je to prehnané tvrdenie. Dokazujú to napokon aj nedávne voľby, v ktorých si obce na juhu volili svojich predstaviteľov. Zvíťazila Haraket Amal – strana predsedu parlamentu Byrriho. Početné zastúpenie tu majú aj komunisti.

Srífa je vlastenecká a partizánska obec. „V boji za oslobodenie juhu tu zahynulo veľa ľudí. V júlovej vojne izraelské lietadlá zbombardovali 500 domov. Aj moja rodina prišla o strechu nad hlavou,“ spomína na tragické chvíle z roku 2006.
Obec je známa pestovaním tabaku – tunajší patrí medzi najkvalitnejšie druhy, ktorý uznávajú najmä milovníci vodnej fajky.

Kráska navštevovala katolícku školu

Rodičia Rímy sú podľa Džamála umiernení moslimovia, ktorí sa správajú tolerantne voči iným náboženstvám. Miss USA navštevovala katolícku školu v Aley neďaleko Bejrútu, kde jej otec pracoval ako šéfkuchár v jednej reštaurácii.
Džamál prešiel kus sveta a je to rozhľadený muž. Aj preto víťazstvo Rímy považuje za celkom normálne.

Ibaže ak by bol ortodoxným moslimom, tak by odmietol čo i len uvažovať, nie to ešte hovoriť na túto tému. Podľa Koránu je neprípustné výstredné oblečenie a vyzývavé vystupovanie ženy. Nehovoriac už o polonahote, ktorú verejne vystavujú na obdiv súťažiace krásky.

Ríma je umiernená moslimka rovnako ako rodičia. V interview, ktoré poskytla stanici MTV v Bejrúte, zdôraznila, že na prvé miesto kladie svoju existenciu v USA: „V prvom rade som Američanka, ale zároveň som hrdá americká Arabka, americká Libanončanka a americká moslimka. Môj otec mi vždy prízvukoval, že mám byť pyšná na svoj pôvod.“

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku