„Ľavica tam toľko nestratila ako v Česku. Smer s 35 percentami vyhral jasne ,“ oponoval úradujúci predseda ČSSD Bohuslav Sobotka v televíznej diskusii Otázky Václava Moravca. Zároveň pripomenul, že na Slovensku aspoň dodržali ústavný zvyk a zostavením vlády poverili víťaza volieb. Práve Sobotka sa z pozície volebného víťaza a lídra ČSSD po českých voľbách hlásil o možnosť rokovania o zložení nového kabinetu. Prezident Václav Klaus mu ale nedal šancu.
Diskusia: Ako hodnotíte výsledky volieb? Aká vláda by bola pre vás najprijateľnejšia?
Česká pravica nešetrí emóciami na adresu slovenských politických „súkmeňovcov“. „Aj voľby na Slovensku ukázali, že ľudia nedôverujú socialistickým sľubom,“ cituje server IDnes podpredsedu pravicovej ODS Petra Nečasa, ktorý situáciu na Slovensku prirovnal práve k situácii v Česku. "Aj víťazný Ficov Smer stratil podporu v posledných týždňoch pred voľbami podobne ako Paroubkova sociálna demokracia a jeho víťazstvo mu nezaručuje cestu k zostaveniu vlády.“ domnieva sa Nečas.
Aj bývalý minister zahraničia v Topolánkovej vláde a dnes predseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prejavil radosť na výsledkom volieb na Slovensku. „Je to pozitívny vývoj v oboch krajinách,“ povedal. Upozornil, že slovenskí voliči napriek hospodárskej kríze nedávali hlasy extrémistickým stranám a vyjadril úľavu z toho, že slovenský parlament sa rozlúčil s Mečiarovou HZDS. „Naopak, výborným výsledkom je posilnenie kresťanskodemokratickej strany. To je výborný výsledok,“ dodal.
Radek John, líder strany Veci verejné, za celým vývojom vidí zahraničnopolitické súvislosti. „Kauzy Grécka, Lotyšska, Maďarska a ďalších krajín natoľko vydesili všetkých obyvateľov Európy, sa rozhodli pre zodpovednosť a pre zastavenie zadlžovania.“
Ako informovala SITA, český politológ Petr Just, nevylučuje, že Smer využije šancu zložiť kabinet. „Stredopravicové strany teraz oslavujú, že sú víťazmi volieb. Vyjednávanie o novej vláde však bude veľmi tvrdé a náročné,“ upozorňuje politológ. „Strany sa síce v mnohých bodoch zhodujú, ale v mnohých témach stoja úplne proti sebe a na tom by sa mohli šance stredopravicovej koalície nakoniec roztrieštiť.“ Príklon k strane premiéra Roberta Fica je podľa Justa najpravdepodobnejší v prípade KDH, keďže časť hnutia „chcela ísť už v roku 2006 do koalície so Smerom“. Predstavitelia KDH pred sobotňajšími voľbami vylúčili spoluprácu so Smerom, ako však tvrdí Just, „predvolebná rétorika je často dosť vzdialená povolebnému vytriezveniu“.
Vznik stredopravicovej vlády, ktorej súčasťou by bola strana Most-Híd, by podľa Justa zrejme prispel k upokojeniu slovensko-maďarských vzťahov, čo by mohlo oslabiť protimaďarskú Slovenskú národnú stranu, ale aj Stranu maďarskej koalície.