V Amerike chytili ruských Bondov

Americká kontrarozviedka vybrala ruské kukučie vajcia. Washington zatkol desiatich ľudí, ktorých označuje za špiónov Moskvy. Rusko žiada vysvetlenie a Spojené štáty obviňuje z oživovania studenej vojny. Rusku sa nepáči najmä načasovanie - k zatknutiu prišlo len niekoľko dní po návšteve prezidenta Dmitrija Medvedeva v USA.

, 29.06.2010 06:40, aktualizované: 17:35
medvedev, rusko, rozviedka Foto:
Rusko môže mať v USA až 50 špiónskych manželských párov, tvrdí bývalý zástupca šéfa KGB Oleg Gordijevskij. Ruský prezident Dmitrij Medvedev podľa neho o týchto tajných agentoch vie.
39

„Podobné činy sú nesprávne a nepodložené,“ sťažuje sa ruské ministerstvo zahraničných vecí. „Nerozumieme, prečo americké ministerstvo spravodlivosti vydalo verejné vyhlásenie v duchu špionáže z čias studenej vojny. Ľutujeme, že sa tak deje v čase, keď americká vláda vyhlásila reset vzájomných vzťahov.“

Desiatku zadržaných v USA tvoria štyri partnerské páry a dvaja jednotlivci, polovicu z nich z obáv pred možným útekom zatkli a až do súdneho procesu budú za mrežami. Jedenásteho člena skupiny, ktorý mal špiónom zaobstarávať peniaze, chytili na Cypre pri pokuse dostať sa do Budapešti. Medzi zadržanými sú väčšinou americkí, ale aj kanadskí a peruánski občania. Väčšina z nich však ako miesto narodenia udáva inú krajinu. Podľa FBI ide o ľudí ruskej národnosti s falošnou totožnosťou.

Americká kontrarozviedka skupinu dlhodobo pozorovala. Dôkazy má nielen z prehliadok bytov, ale aj z monitorovania elektronickej aktivity. V jednom prípade pomohol i sám podozrivý, keď si heslo na prístup k tajnému softvéru napísal na kus papiera. „Cieľom vyšetrovania boli ľudia, ktorí dlhodobo žijú v Spojených štátoch pod falošnou identitou,“ píše sa v správe zvláštneho agenta FBI Amita Kachhiu Patchela. „Sú nasadení s hĺbkovým krytím. Pracujú na tom, aby odstránili všetky indíce, ktoré ich spájajú s Ruskom, hoci pracujú pod priamym velením ruskej zahraničnej rozviedky.“

Cieľom „ilegálov“ bolo vytvoriť dojem, že sú poctiví obyvatelia USA a postupne sa prepracovať na pozície, z ktorých by mohli dodávať dôležité informácie svojim riadiacim dôstojníkom. Hlavný záujem Moskva mala o spôsob, akým USA chcú bojovať proti zneužívaniu internetu teroristami, o americké pozície týkajúce sa Strednej Ázie, vojenské problémy, pohľad Washingtonu na ruskú zahraničnú politiku a podobne.

Na rozdiel od Jamesa Bonda a jeho súčasníkov z čias skutočnej studenej vojny ruskí Bondovia kráčajú s dobou. Pri odovzdávaní informácií používajú najmodernejšiu techniku, ktorá takmer úplne odstraňuje potrebu osobného kontaktu a znižuje tak pravdepodobnosť odhalenia.

Jedna z údajných agentiek, vystupujúca pod menom Anna Chapmanová, napríklad navštevovala zaľudnené miesta ako kaviarne či knižnice. S nikým sa nestretla – pomocou svojho laptopu však vytvorila súkromnú a zaheslovanú wi-fi sieť, na ktorú sa pripojil ruský vládny úradník pohybujúci sa okolo budovy.

V prípade odsúdenia hrozí zadržaným päť rokov za špionáž a dvadsať rokov za pranie špinavých peňazí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
39 debata chyba