Kauza pripomína „paródiu na Le Carrého knihy zo 70. rokov,“ uviedol v narážke na jedného z najpopulárnejších britských spisovateľov Johna Le Carrého. Cohen však tvrdí že, keďže okolnosti prípadu naznačujú „slabú sofistikovanosť“ zadržaných agentov, môže ísť len o odvrátenie pozornosti alebo pokus o odhalenie oveľa závažnejšieho prípadu ruskej špionáže v USA.
Fred Burton, bývalý spravodajský agent, ktorý v súčasnosti pôsobí ako bezpečnostný analytik vo firme Stratfor, si zase myslí, že odhalení agenti boli pravdepodobne veľmi blízko k získaniu „kľúčových informácií“. „FBI sa len tak nezobudila v nedeľu ráno s tým, že ide dať týchto chlapíkov dole,“ povedal pre AFP.
„Jednoznačne išli po niečom hodnotnom,“ pokračoval a dodal: „Vidím to ako veľmi sofistikovanú ruskú ilegálnu operáciu.“ Celkovo je však podľa odborníkov zatiaľ ťažko posudzovať závažnosť celej kauzy, keďže oficiálni predstavitelia o nej zatiaľ zverejnili relatívne málo informácií.
Úrady v Spojených štátoch v pondelok informovali o zatknutí 10 osôb, ktorých obvinili zo špionáže v prospech ruských tajných služieb. Jedenásty údajný špión zostával doteraz na slobode, v utorok ho však dolapili bezpečnostné zložky na Cypre, keď sa snažil odletieť do Budapešti.
Kauzu zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti len niekoľko dní po tom, ako prezident Obama na stretnutí s Medvedevom označil šéfa Kremľa za „solídneho a spoľahlivého partnera“.
Rusko v utorok reagovalo nahnevane na správy o zadržaní údajných špiónov. Podľa ich názoru sú podobné kroky nepodložené. Nová administratíva na čele s Obamom krátko po nastúpení k moci dala najavo snahu „reštartovať“ naštrbené vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. Po prevalení kauzy so špiónmi sa špekulovalo, či nebude mať negatívnu diplomatickú dohru.