Špionážna kauza pripomína lacnú paródiu, tvrdia experti

Najnovšia kauza súvisiaca so zatknutím 10 ruských špiónov na pôde Spojených štátov pripomína podľa niektorých odborníkov na spravodajské služby lacný špionážny thriller, rozhodne však svedčí o tom, že špionáž je aj po skončení studenej vojny stále veľkou hrozbou pre USA. "Rusko pokračuje v špionáži v USA," povedal pre agentúru AFP bezpečnostný analytik Ariel Cohen.

30.06.2010 12:26
debata (5)

Kauza pripomína „paródiu na Le Carrého knihy zo 70. rokov,“ uviedol v narážke na jedného z najpopulárnejších britských spisovateľov Johna Le Carrého. Cohen však tvrdí že, keďže okolnosti prípadu naznačujú „slabú sofistikovanosť“ zadržaných agentov, môže ísť len o odvrátenie pozornosti alebo pokus o odhalenie oveľa závažnejšieho prípadu ruskej špionáže v USA.
 
Fred Burton, bývalý spravodajský agent, ktorý v súčasnosti pôsobí ako bezpečnostný analytik vo firme Stratfor, si zase myslí, že odhalení agenti boli pravdepodobne veľmi blízko k získaniu „kľúčových informácií“. „FBI sa len tak nezobudila v nedeľu ráno s tým, že ide dať týchto chlapíkov dole,“ povedal pre AFP.

„Jednoznačne išli po niečom hodnotnom,“ pokračoval a dodal: „Vidím to ako veľmi sofistikovanú ruskú ilegálnu operáciu.“ Celkovo je však podľa odborníkov zatiaľ ťažko posudzovať závažnosť celej kauzy, keďže oficiálni predstavitelia o nej zatiaľ zverejnili relatívne málo informácií.
 
Úrady v Spojených štátoch v pondelok informovali o zatknutí 10 osôb, ktorých obvinili zo špionáže v prospech ruských tajných služieb. Jedenásty údajný špión zostával doteraz na slobode, v utorok ho však dolapili bezpečnostné zložky na Cypre, keď sa snažil odletieť do Budapešti.

Kauzu zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti len niekoľko dní po tom, ako prezident Obama na stretnutí s Medvedevom označil šéfa Kremľa za „solídneho a spoľahlivého partnera“.
 
Rusko v utorok reagovalo nahnevane na správy o zadržaní údajných špiónov. Podľa ich názoru sú podobné kroky nepodložené. Nová administratíva na čele s Obamom krátko po nastúpení k moci dala najavo snahu „reštartovať“ naštrbené vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. Po prevalení kauzy so špiónmi sa špekulovalo, či nebude mať negatívnu diplomatickú dohru.

5 debata chyba