Clintonová: Železná ruka vlád naprieč svetom likviduje občianske slobody

Intolerantné vlády naprieč svetom pomaly likvidujú občianske hnutia, odborové organizácie, náboženské skupiny a mimovládne organizácie, ktoré sa zasadzujú za občianske slobody, sociálnu zmenu a upozorňujú na nedostatky jednotlivých vlád - tieto zoskupenia však majú zásadnú úlohu pri rozvoji demokracie, upozornila vo svojom prejave v Krakove americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.

03.07.2010 18:01
debata (21)

Konkrétne menovala Zimbabwe, Konžskú demokratickú republiku, Etiópiu, Kubu, Egypt, Irán, Venezuelu, Čínu a Rusko.

„Niektoré z krajín, ktoré sa takto správajú, o sebe naďalej tvrdia, že sú demokratické,“ povedala šéfka štátneho departmentu na medzinárodnej konferencii o podpore demokracie a ľudských práv. „Demokracie sa neboja vlastných ľudí. Uznávajú, že občania musia byť slobodní, aby sa mohli stretávať, obhajovať a agitovať.“

Vystúpila na otvorení zasadnutia pri príležitosti 10. výročia založenia mimovládnej organizácie Spoločenstvo demokracií, ktoré má 16 členov a dalo si za úlohu podporovať a presadzovať demokraciu.

Clintonová vo svojom príspevku pripomenula varovanie Winstona Churchilla spred 60 rokov, že na Európu klesá železná opona. Poznamenala, že od rozpadu Sovietskeho zväzu už táto opona neexistuje.

„Ale musíme si dávať pozor na železnú ruku, ktorou vlády vo svete pomaly likvidujú občiansku spoločnosť a ľudského ducha,“ dodala. Občianski aktivisti sú podľa jej slov prenasledovaní, cenzorovaní, je im zamedzovaný prístup k financiám, sú zatýkaní a zabíjaní.

Odporučila, aby Spoločenstvo demokracií ustanovilo nezávislý spôsob monitorovania represívnych opatrení voči skupinám občianskych aktivistov a aby Rada OSN pre ľudské práva robila viac pre ochranu občianskej spoločnosti.

Oznámila tiež, že USA prispejú dvoma miliónmi dolárov na činnosť mimovládnych skupín. A vyzvala ostatných, aby tiež prispeli do tohto fondu. Clintonová obhajovala americkú prax financovania takýchto zoskupení v zahraničí, čo niektoré vlády považujú za zasahovanie do vnútorných záležitostí ich krajín.

Ešte v sobotu o­dlieta šéfka americkej diplomacie z Poľska do azerbajdžanské­ho Baku.

21 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy