Orbánov pátos si vyslúžil výsmech

Budú narodeniny Viktora Orbána v Maďarsku štátnym sviatkom? Znie to absurdne, ale v budapeštianskom parlamente už taký návrh padol. Predložili ho v pondelok opoziční socialisti a v podateľni im ho riadne zaregistrovali pod číslom T/589 ako Návrh zákona o vyjadrení lásky, vernosti a vďaky osobe stelesňujúcej Systém národnej spolupráce. Iniciatíva ráta aj s povinným vystavením Orbánových portrétov vo všetkých štátnych ustanovizniach, pričom ich násilné odstránenie navrhuje trestať až piatimi rokmi väzenia.

07.07.2010 08:42
50
'Nech je mier, sloboda a... Foto: Tasz.hu
Orbán 'Nech je mier, sloboda a porozumenie,' znie motto vyhlásenia,ktoré podľa vládneho nariadenia musí visieť v štátnych ustanovizniach. Na internete sa už objavili desiatky návrhov výtvarného riešenia dokumentu, väčšinou inšpirovaných budovateľským duchom päťdesiatych rokov.

Socialisti to, samozrejme, nemyslia vážne. Využili len nahrávku na smeč, ktorú dostali od vlády Viktora Orbána. Tá s platnosťou od uplynulého víkendu nariadila jej podliehajúcim štátnym inštitúciám, aby vo svojich budovách vyvesili vyhlásenie, ktoré minulý mesiac v parlamente presadil Fidesz.

Dokument konštatuje, že aprílové voľby, v ktorých Fidesz získal ústavnú väčšinu, boli revolúciou. Maďari si v nej „po 46 rokoch okupácie a diktatúry a dvoch desaťročiach chaosu vydobyli právo na sebaurčenie… zvrhli starý politický poriadok a založili nový – Systém národnej spolupráce,“ píše sa v texte, ktorý sa má objaviť na dobre viditeľných miestach verejných budov vo formáte prinajmenšom 50 × 70 centimetrov.

Pravda, nie všetci ho vyvesia. Dosluhujúci prezident László Sólyom už odkázal, že ak sa vyhlásenie v Sándorovom paláci objaví, tak najskôr o mesiac, keď ho tam vystrieda súčasný predseda parlamentu Pál Schmitt. Ten potvrdil, že v parlamente dokumentu hľadá dôstojné miesto. Naopak, Ústavný súd uviedol, že ako nepolitický orgán žiadosti vlády nemôže vyhovieť. Budapeštianska radnica, ktorú ovláda opozícia, zase sľúbila, že vyhlásenie vyvesí na svojej bráne, ale spolu s čistým papierom, aby naň občania mohli napísať svoje reakcie.

Pateticky formulované vyhlásenie premiér Orbán už viackrát označil za historický dokument, ktorý vraj bude tvoriť základ budúcej ústavy. O to viac sa Fideszu dotkla vlna výsmechu, ktorú vyvolal. Na Facebooku sa objavilo niekoľko skupín, ktoré nariadenie o povinnom šírení vyhlásenia rozvíjajú v najlepšom duchu ľudovej tvorivosti. Na internete sa objavili desiatky návrhov grafickej úpravy „posvätného“ textu.

Vládne nariadenie ostro kritizovali všetky opozičné strany vrátane zelených liberálov, ktorí sa doteraz do Fideszu príliš nepúšťali. Ich líder v pondelok v parlamente hovoril o predzvesti, že „po Mao Ce- tungovej červenej knihe a Kaddáfího zelenej knihe svoju oranžovú knihu chystá aj Orbán“.

Socialisti podaním návrhu zákona o štátnom sviatku na Orbánove narodeniny zašli v paródii najďalej. „So žartovaním, ktoré pripomína najstrašnejšie obdobie päťdesiatych rokov, začala vláda,“ povedal jeden z predkladateľov zákona Csaba Molnár. „žartom je, samozrejme, aj to, čo sme spravili my s týmto zákonom,“ dodal podľa denníka Népszabadság, „ale to už je, žiaľ, skôr tragikomédia.“

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
50 debata chyba