Krátko po zemetrasení sa dary hrnuli. Časť z nich bola minutá uvážene – na potraviny, starostlivosť, núdzové prístrešky, pitnú vodu, latríny. Ale nevie sa, v akej výške to bolo.
Tí, ktorí za pomoc zodpovedajú, poukazujú na to, že sa nedostavili epidémie a nenastal sociálny výbuch. Podľa nich je to ukazovateľ pomerného úspechu najnaliehavejšej fázy. Detský fond OSN (UNICEF) napríklad uvádza, že podvýživa sa nezvýšila a že medzi najmladšími nevzniklo žiadne ohnisko chorôb. Súčasne zdôrazňuje, že pre haitské deti je potrebné urobiť ešte mnoho na poli prístupu k vode, starostlivosti a vzdelania.
Zdrojom znepokojenia je tiež nový bývanie postihnutých. Sezóna cyklónov, ktoré zasahujú karibskú oblasť, je blízko. Mohla by byť zničujúca.
Veľkí darcovia, ktorí koncom marca v New Yorku sľúbili na obnovu Haiti 10 miliárd dolárov, stále neprešli k akcii. Skutočne uvoľnené boli len dve percentá tejto čiastky. Urobila tak Brazília a Nórsko. Hospodárske problémy Európy sú pre jej budúcu štedrosť zlým prísľubom.
Chýbajú peniaze a koordinácia pomoci je nedostatočná. Poskytovatelia fondov opakujú, že koncepcia a riadenie obnovy je na haitských úradoch. V skutočnosti však činnosť niektorých haitských ministerstiev suplujú mimovládne organizácie. Toto poručníctvo, ktoré má zmierniť následky nedostatočného štátu, bohužiaľ prispieva k jeho ďalšiemu oslabovaniu.

Opozícia haitskú vládu obviňuje, že odcudzila miliardy dolárov medzinárodnej pomoci. V skutočnosti väčšina týchto fondov neprechádza štátom, ale utrácajú ich rovno mimovládne organizácie a agentúry OSN.
Táto situácia tvorí jadro problému. Pretože sú podľa niektorých neschopné situácii čeliť, prehadzujú darcovia a aktéri v teréne zodpovednosť za nedostatok plánovania jeden na druhého.
Dočasná komisia pre obnovu Haiti, ktorej spoločne predsedajú bývalý americký prezident Bill Clinton a haitský premiér Jean-Max Bellerive a ktorá má dynamizovať obnovu krajiny a dodať istoty darcom, stelesňuje dvojznačnosť vzťahu medzi medzinárodným spoločenstvom a prvou černošskou republikou na svete.
Tá si nárokuje zvrchovanosť, pričom nie je schopná ju vykonávať. To nie je prekvapujúce: vedelo sa, že Haiti sa nezdvihnú z popola ľahko a že medzinárodné spoločenstvo bude musieť po prvom návale emócií dokázať štedrosť, um a hlavne vytrvalosť. O to teraz ide.