Západnou Európou sa ženú silné búrky, vyžiadali si už tri obete

15.07.2010 12:40
Belgicko, búrka
Pováľané stromy na futbalovom štadióne v belgickom Ciney po prechode malého tornáda 14.júla 2010. Na štadióne mali odohrať zápas francúzsky Valenciennes s belgickým klubom Standard. Autor:

Najmenej troch mŕtvych si vyžiadala vlna búrok, ktoré sa v noci na štvrtok prehnali západnou Európou. Mnoho ľudí bolo zranených, počasie tiež na mnohých miestach skomplikovalo dopravu. Postihnuté bolo predovšetkým Francúzsko, Belgicko, Nemecko a Holandsko.

V kempe neďaleko Lyonu zabil strom, ktorý vyvrátil silný vietor, 38-ročného muža. Strom zlomený vetrom pripravil o život aj horára, ktorý bol počas búrky v lese pri nemeckom Kassele. V Holandsku zomrel jeden človek neďaleko Arnheimu, keď sa cez miestny kemp prehnalo tornádo. Veterná smršť tu tiež zranila osem osôb.

Tornádo meteorológovia zaznamenali na západe Nemecka. Veterná smršť tu strhla 30 domov a zničila desiatky áut. Pri inom incidente boli pri meste Neuwied zranení traja ľudia, keď stan, v ktorom ležali, zobral vietor a po piatich metroch letu vzduchom s ním udrel o drevený plot. Dvadsaťročnú ženu, ktorá bola v stane, museli s poraneniami chrbtice hospitalizovať.

Nepriaznivé počasie na niekoľko hodín zastavilo prevádzku na najväčšom nemeckom letisku vo Frankfurte nad Mohanom. Lietadlá stáli aj na menšom letisku v Düsseldorfe.

V belgickom meste Jodoigne južne od Bruseli strhol vietor strechu športového centra. Pri nešťastí sa zranilo osem osôb. Pri Lutychu zaznamenali malé tornádo, ktoré poškodilo niekoľko domov, polámalo stromy a strhlo telefónne vedenie. Silné zrážky v oblasti vyplavili niekoľko pivníc. Kvôli prudkým búrkam tiež v okolí mesta Liege úplne zastavili železničnú dopravu.

Vlna búrok postupuje podľa nemeckých meteorológov ďalej smerom na východ. Ráno boli najviac zasiahnuté oblasti v juhovýchodnom Bavorsku. Vietor tu dosahoval rýchlosť 90 kilometrov za hodinu a prinášal so sebou prívalové dažde.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku