Fio bankaFio banka

Za jedného Köchera dám troch Ščaranských

Kedysi vymieňali sovietskych špiónov za amerických na moste Glienicker Brücke, ktorý spájal hlavné mesto NDR so Západným Berlínom. Ako prvého tam vymenili legendárneho Rudolfa Abela za amerického pilota Garyho Powersa. Jeho výzvedné lietadlo zostrelili nad Uralom 1. mája 1960. Výmena sa udiala o pol druha roka neskôr.

18.07.2010 12:02
Karel Köcher Foto:
Karel Köcher . agent ŠtB a KGB, ktorého vymenili za ruského disidenta Anatolija Ščaranského.
debata (1)

A o ďalších 24 rokov prebehla na tom istom moste výmena sovietskeho disidenta Natana (Anatolija) Ščaranského za piatich agentov z východného bloku, uväznených v USA alebo NSR. Bol medzi nimi aj československý superšpión Karel Köcher s manželkou. Köcher ako jediný prenikol až do ústredia CIA. O Köcherových schopnostiach vyzvedača a najmä o jeho výsledkoch sa však naďalej vedú spory. Niektorí západní novinári ho označujú za najlepšieho špióna z východného bloku.

Seriózni historici spravodajských služieb namietajú, že najlepší sa predsa nedali chytiť a širšia verejnosť o nich spravidla nič nevie. O Köcherovi sa, naopak, už za jeho života píšu knihy. Jedna, vydaná relatívne nedávno, má dokonca názov Špión z Bratislavy. Köcher sa naozaj narodil v meste na Dunaji (v septembri 1934), ale ako päťročný sa s rodičmi odsťahoval do Prahy. Otca mal Čecha – poštového úradníka, matka bola dcéra robotníka v trnavskom cukrovare.

Dodnes Köcher žije ako dôchodca vo vilke na predmestí „stovežatej“ a občas poskytuje rozhovory zahraničným médiám. Pre ruský časopis Profil uviedol, že začiatkom 80. rokov sa mu podarilo získať informácie o novej jadrovej stratégii Spojených štátov a odovzdať ich Sovietom. Američania sa vraj museli vzápätí vzdať tejto koncepcie, ktorá predpokladala „porážku Sovietskeho zväzu do troch mesiacov“.

Podľa nepotvrdených správ sa však Köcher vyznamenal v celkom inej oblasti – pomohol Moskve odhaliť niekoľkých agentov, ktorých CIA zverbovala v prostredí sovietskej diplomacie, zahraničného obchodu a vedy. Köchera a jeho manželku Hanu síce vyslala do Spojených štátov Správa rozviedky ŠtB, ale v istom období obaja pracovali výhradne pre KGB.

„Za jedného Köchera dám aj troch Ščaranských,“ povedal vraj vtedajší šéf KGB Jurij Kriučkov, keď sa ho pýtali, či súhlasí s výmenou. To však rozpráva novinárom sám Köcher. Podobnými historkami si zrejme vylepšuje imidž. Cituje napríklad Zbygniewa Brzezinského, ktorý mal nevedno komu a nvedno kedy označiť jeho, Köchera, za svojho najlepšieho študenta. Je však pravda, že československý špión navštevoval semináre svetoznámeho politológa na Kolumbijskej univerzite a že práve tam „zverbovala“ Köchera CIA.

„Köcherovci boli predovšetkým sexuálne najvýkonnejšími vyzvedačmi v dejinách prosovietskej špionáže.“ To sú už slová Vasilija Mitrochina, bývalého šéfa archívu rozviedky KGB. Aj sám Köcher v rozhovoroch pre médiá priznáva, že s manželkou (o desať rokov mladšou) vyhľadávali americké swinger kluby, kde si návštevníci vymieňali partnerov na erotické hry.

Chodievali tam aj ďalší príslušníci CIA a v posteli sa ľudia veľmi rýchlo zblížia… Na odhalenie, uväznenie a dokonca ani na výmenu však Köcher nemá dobré spomienky: „Kým Ščaranského ubytovali v najlepšom berlínskom hoteli, mňa viezli rovno na most so spútanými rukami.“

Ščaranský urobil potom kariéru v Izraeli, stal sa členom tamojšieho parlamentu Knessetu, lídrom politickej strany a trojnásobným ministrom. Köchera zamestnali v Prognostickom ústave, kde sa stretol aj s Václavom Klausom, na ktorého sa až nápadne podobá. V roku 1990, keď vyšla na svetlo jeho minulosť, však šťastena Köchera nadobro opustila.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter