Vo francúzskom Grenobli to vrie, výtržníci zapaľujú autá a obchody

20.07.2010 12:07
Grenble
Proti výtržníkom zasahovali vo štvrti Villeneuve vo francúzskom Grenobli aj príslušníci elitných národných jednotiek. Autor: ,

Polícia vo francúzskom meste Grenoble bojuje s výtržníkmi. Nepokoje vo Francúzsku sa začali v piatok v noci po tom, čo pri prestrelke s políciou zomrel Karim Boudoud. Tento 27-ročný muž alžírskeho pôvodu bol obvinený z lúpeže v kasíne. Po jeho moslimskom pohrebe zaútočil gang mladých mužov na policajtov.

Extrémisti podpálili počas dvoch nocí už vyše 50 automobilov a niekoľko obchodov. Na príslušníkov ozbrojených síl hádzali kamene, tehly a výbušné fľaše. Ozbrojení bejzbalovými pálkami a oceľovými tyčami zdemolovali policajné vozidlo a zaútočili na električku. Na koľajniciach založili oheň, hádzali do nej kamene a cestujúcich prinútili vystúpiť. V ceste mohli pokračovať až po zásahu polície. Zatiaľ neboli nahlásené žiadne obete.

„Nedovolíme delikventom, aby tu vládli,“ povedala hovorkyňa polície Brigitte Julienová. „Ak to bude potrebné, zostaneme v uliciach každý deň a každú noc. Útoky musíme zastaviť,“ zdôraznila. Grenoble navštívil aj francúzsky minister vnútra Brice Hortefeux a prisľúbil pomoc. Víkendové nepokoje potlačili v uliciach juhovýchodného francúzskeho mesta stovky policajných i elitných národných jednotiek. Celkovo bolo zatknutých dvadsať ľudí. V nedeľu zadržali štyroch výtržníkov, ktorí na políciu strieľali v piatok v noci. Trinásti už boli prepustení.

Spolupáchateľ Karima Boudouda je stále na slobode. V kasíne v Uriage-les-Bains ukradli dvadsať- až štyridsaťtisíc eur. Boudoudova matka vyhlásila, že podá žalobu za vraždu jej syna. Prokuratúra ešte pred jej rozhodnutím dospela k záveru, že policajti strieľali v sebaobrane.

„Villeneuve je štvrť pracujúcej triedy, ktorej problémom je, že obyvateľstvo nie je dostatočne zmiešané a ľudia sú zasiahnutí ekonomickou krízou,“ povedal Michel Destot, starosta Grenoblu, o jeho predmestí. Podľa neho je táto časť veľmi chudobná, s vysokou nezamestnanosťou – nad 30 percent.

Problémom je tam čierna ekonomika vrátane obchodovania s drogami. Mladí ľudia si nelegálne dokážu zarobiť oveľa viac ako poctivou prácou. Často začínajú veľmi skoro. Už 13-ročné deti pracujú ako vyhľadávači drogových dílerov. Polícia odhaduje, že ich denný príjem dosahuje až 150 eur. „Vláda sľúbila, že do Villeneuve vráti pokoj,“ informoval Destot. Dodal, že „aby sa situácia naozaj zlepšila, potrebujeme dlhodobú politiku obnovy mesta“.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku