Ropná škvrna v Mexickom zálive je podľa vedcov najväčšia v dejinách

03.08.2010 12:10
ropa mexiko záliv more škvrna
Množstvo ropy sa po výbuchu ropnej plošiny dostalo do Mexického zálivu. Autor:

Najnovšie údaje amerických vedcov potvrdzujú, že ropná škvrna v Mexickom zálive je najväčšia v dejinách.

Do provizórneho utesnenia vrtu v polovici júla vytieklo do mora v priebehu troch mesiacov dovedna 4,9 milióna barelov, čo je 666.400 ton. Ani nie pätinu z toho (800.000 barelov) sa podarilo zachytiť a odčerpať na lode. Ide o doposiaľ najpresnejšie odhady s možnou odchýlkou plus-mínus desať percent, oznámila vláda.

Predtým bola najväčšou ropnou katastrofou nehoda na mexickej ťažobnej plošine Ixtoc v roku 1979. Vtedy vytieklo do Mexického zálivu približne pol milióna ton. Pri havárii tankera Exxon Valdez v roku 1989 pri pobreží Aljašky uniklo do mora 40.000 ton ropy.

Koncern BP v utorok začne s operáciou Static Kill. Jej súčasťou bude pumpovanie bahna a cementu do podmorského vrtu. Bude trvať asi 24 hodín, kým bude jasné, že je operácia úspešná, uviedol admirál americkej pobrežnej stráže vo výslužbe Thad Allen.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku