Washington za Obamu smeruje k ospravedlneniu za rok 1945

Spojené štáty smerujú k ospravedlneniu za zhodenie atómových bômb na japonské mestá Hirošima a Nagasaki spred 65 rokov. Nepriamo to vo štvrtok potvrdila americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.

05.08.2010 22:50
debata (22)

Nepriamo to vo štvrtok potvrdila americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Ta deň pred 65. výročím tragédie uviedla, že prezident Barack Obama je stále „veľmi oddaný myšlienke sveta bez jadrových zbraní“. Jeho úsilie však kazia práve udalosti z roku 1945, za ktoré sa Washington nikdy neospravedlnil. Clintonová v tejto súvislosti potvrdila, že Obama a jeho administratíva dospeli k presvedčeniu, že Američania by mali „uznať“, čo sa udialo. Ospravedlnenie však priamo nespomenula.

V piatok sa v Hirošime koná smútočné podujatie, na ktorom si pozostalí a mnohí zahraniční hostia uctia pamiatku obetí amerických jadrových bômb. Spomienka na obete atómového výbuchu sa začne zvonením zvona a vypustením holubov. Na ceremónii sa vôbec prvýkrát od roku 1945 zúčastní aj americký zástupca, ktorým bude veľvyslanec USA v Japonsku John Roos. Rozhodnutie Spojených štátov vyslať na spomienkové podujatie pri príležitosti 65. výročia tragickej udalosti svoju delegáciu pozostalí privítali, no dúfajú, že sa dočkajú aj ospravedlnenia.

Viac ako 140 tisíc ľudí zahynulo v dôsledku zhodenia americkej jadrovej bomby na Hirošimu, ku ktorému došlo 6. augusta 1945. Cieľom USA bolo zlomiť odhodlanie krajiny vychádzajúceho slnka pokračovať vo vojne aj za cenu veľkých strát. USA svoje dielo skazy dokončili o tri dni na to, keď na mesto Nagasaki dopadla druhá jadrová bomba, ktorá usmrtila viac ako 70 tisíc ľudí. Japonsko o niekoľko dní neskôr kapitulovalo, čím sa definitívne skončila druhá svetová vojna.
Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrového útoku. USA sa zaň už 65 rokov odmietajú ospravedlniť.

22 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy