Líder al-Kájdy vyzýva zabíjať kresťanov a zvrhnúť saudského kráľa

Saudskoarabský líder al-Kájdy na Arabskom polostrove vyzval v stredu svojich sympatizantov v bezpečnostných silách krajiny, aby zabili kresťanov žijúcich v kráľovstve. Vo zvukovej nahrávke na webovej stránke islamistov tiež nabádal k zvrhnutiu saudskoarabskej vlády a útokom na Izrael.

11.08.2010 19:19
debata (13)

„Tí z vás, ktorí pracujú ako ochrancovia tyranských princov a ministrov, alebo miest obývaných kresťanmi, alebo majú k nim prístup, by mali požiadať o Božiu pomoc a zabiť ich,“ vyhlásil Saíd al-Šihrí, muž číslo dva al-Kájdy na Arabskom polostrove. Povedal tiež, že teroristická organizácia dostala korešpondenciu od členov saudskoarabských ozbrojených síl, ktorí ju v nej žiadajú o „vedenie“.

Al-Šihrí tiež nabádal svojich podporovateľov v armáde, aby napadli Izrael zo severovýchodu Saudskej Arábie – zo zálivu Akaba, ktorý leží oproti izraelskému rezortu Eilat. „Pozdvihnite zbrane proti Izraelu, ktorý je len niekoľko kilometrov od vás, ktorého svetlá môžete vidieť z mesta Hákl,“ uviedol al-Šihrí. Vyzval tiež na sformovanie bunky v rámci ozbrojených síl Saudskej Arábie, ktorá by robila nábor sympatizantov al-Kájdy, čo by „uľahčilo zvrhnutie kráľa Abdulláha ibn Abd al-Azíza al-Saúda“.

Al-Kájda uskutočnila v roku 2003 v Saudskej Arábii vlnu teroristických útokov, armáda jej však zasadila niekoľko tvrdých rán, čo ju prinútilo stiahnuť sa do Jemenu. Saudskoarabskí a jemenskí militanti v januári 2009 oznámili zlúčenie a tajné služby varovali, že Jemen sa stal nebezpečnou baštou teroristickej si­ete.

Úrady v Jemene spustili proti militantom z al-Kájdy na Arabskom polostrove ofenzívu po tom, čo sa skupina prihlásila k pokusu o útok na americké lietadlo počas Vianoc. Jemen je rodiskom lídra al-Kájdy Usámu bin Ládina, ktorému bolo odňaté jeho saudskoarabské občianstvo.

13 debata chyba