Súkromníci chcú ovládnuť vesmír

Známy britský astrofyzik Stephen Hawking minulý týždeň vyhlásil, že jediná šanca ľudstva na dlhodobé prežitie spočíva v osídlení blízkych planét. Svoj názor zdôvodňuje tým, že ľudstvu sa na Zemi míňajú prírodné zdroje a tvory rodu homo sapiens sapiens čelia čoraz širšej škále globálnych hrozieb. Kolonizácia Marsu či iných planét a mesiacov je zatiaľ síce ďaleko, ale vesmírny podnikateľský trend je prítomný už dnes.

16.08.2010 16:00
Elona Muska Foto:
Súkromný kozmodrom s raketou Elona Muska, ktorý má v pláne nahradiť NASA pri vyvážaní materiálu a ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
debata

Podnikanie vo vesmírnej turistike a logistike môže zaváňať prílišným sebavedomím. Dosiaľ však boli schopné dostať do vesmíru družice a ľudí len silné krajiny na čele s USA, Ruskom, Japonskom či niektoré európske veľmoci. Mladí podnikatelia, ktorí sa presadili pri rozvoji internetu, však tvrdia, že dokážu kozmos obhospodáriť aj sami, a to dokonca lacnejšie ako vesmírne agentúry ako NASA, ESA, Roskozmos či JAXA.

Podnikateľ Richard Branson a jeho spoločnosť Virgin Galactic je priekopníkom v ponuke netradičnej turistiky. Britský lord neochvejne trvá na tom, že zákazníkom umožní zacítiť pár minút beztiažového stavu už budúci rok. Letenka do vesmíru a späť má stáť 140-tisíc eur. Napriek tejto cene je o cestovanie záujem. Z dlhodobého hľadiska sa však rentabilnejšie javí biznis, ktorý je menej na očiach verejnosti.

Príkladom môže byť Elon Musk. Tridsaťdeväťročný Američan, ktorý pre anglický denník Guardian vyhlásil, že dôchodok si chce užiť na Marse. Takéto tvrdenia by človeka nezaskočili v románoch literátov triedy Jula Verna, ale z úst kalifornského podnikateľa vyznejú skôr úsmevne. Treba však vedieť, že Musk je človek so súkromným kozmodrómom a flotilou rakiet, ktoré dokážu konkurovať raketoplánom NASA.

Musk založil a financuje spoločnosť SpaceX z peňazí, ktoré zarobil vďaka internetu. Vyštudoval fyziku a ekonomiku a viac ako jeho meno je svetu známa internetová platobná služba PayPal. Tú v roku 2002 predal spoločnosti eBay za 1,5 miliardy dolárov. „Keď som študoval na vysokej škole, tak som pochopil, že sú tri aspekty, ktoré zmenia budúcnosť ľudstva: internet, obnoviteľné zdroje energie a výskum vesmíru,“ odpovedal Musk na otázku, čo ho viedlo k vesmírnemu podnikaniu. V súčasnosti má niekoľko rakiet Falcon1, ktoré sú schopné vyniesť na zemskú orbitu družicu. Najbližším plánom je podpísať kontrakty na zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS a neskôr na ňu a naspäť na Zem voziť aj astronautov.

Muskova spoločnosť SpaceX je síce technologicky najďalej, ale rozhodne nie je jediná, ktorá sa snaží prebiť za hranice bežných ľudských skúseností. Na krk mu dýcha zakladateľ internetového obchodného domu Amazon. Jeff Bezos stavia suborbitálny raketoplán Blue Origin New Shephard. John Carmack zase vidí svoju budúcnosť vo vesmírnych technológiách schopných doviezť rôzne zariadenia na Mesiac.

Týchto pár mužov na čele firiem s neistou budúcnosťou, no veľkými plánmi, je odpoveďou na Hawkingove teórie o nutnosti opustiť Zem a kolonizovať iné planéty. Kým však ľudstvo nasadne do rakiet a poletí, je viac-menej isté, že odvážni investori typu Muska, Bezosa či Bransona si finančne prilepšia. Hlavným dôvodom tohto predpokladu je fakt, že dokážu materiál a ľudí dostať do vesmíru za zlomok tej ceny, čo to stojí štátne vesmírne agentúry.

Za baróna vesmírnych letov sa pasuje Richard Branson

Spoločnosť Virgin Galactic pred minuloročnými Vianocami ukázala svetu prvú súkromnú vesmírnu loď, ktorá má vyvážať ľudí na obežnú dráhu Zeme. Raketoplán SpaceShipTwo s veľkou pompou vyšiel z hangáru krátko po tom, čo zapadlo Slnko za horizontom Mohavskej púšte v Novom Mexiku. Britský zakladateľ galaktickej firmy sir Richard Branson prítomným sľúbil, že prví turisti do kozmu poletia už o tri roky. Ceny leteniek na tento výlet sa začínajú na sume 200-tisíc dolárov (140-tisíc eur) a zahŕňajú aj trojdňový výcvik pred odletom.

Raketoplán SpaceShipTwo a jeho materská loď WhiteKnight 2 s menom EVE (pomenovaná po Bransonovej matke) sú postavené z uhlíkových kompozitných materiálov. „Vďaka nim sú veľmi ľahké, pevné a ekologické,“ vyhlásil Branson.

„Toto je začiatok komerčného vesmírneho cestovania. Stanete sa astronautmi,“ odvážne tvrdí britský dobrodruh, šéf projektu s odhadovaným rozpočtom 450 miliónov dolárov (300 miliónov eur). Už dávnejšie dal na známosť, že prvým, kto na súkromnej vesmírnej lodi do vesmíru poletí, bude on, jeho rodina a dizajnér Burt Rotan, ktorý raketu navrhol. Dosiaľ sa vo Virgin Galactic prihlásili už stovky letuchtivých zákazníkov vrátane astrofyzika Stephena Hawkinga či herečky Victorie Principalovej.

V snahe zrýchliť návratnosť investície spoločnosť Virgin Galactic uvažuje aj o letoch medzi kontinentmi. „Po získaní povolenia od americkej vlády začneme pracovať na programe prepravy ľudí z kontinentu na kontinent. Chápete, let z Los Angeles do Austrálie za dve hodiny,“ povedal v decembri Branson pre agentúru Reuters. Suborbitálny let totiž dokáže dramaticky znížiť čas na prepravu na dlhé vzdialenosti. Ďalšími príležitosťami na biznis je do vesmíru vypravovať vedcov s ich experimentmi či vynášať do kozmu menšie satelity.

Branson je presvedčený, že jeho raketoplán bude bezpečnejší ako tie, čo používa americká vesmírna agentúra NASA. „Je to tým, že je oveľa mladší a nepoužíva zastarané, 50 až 60 rokov staré technológie ako NASA,“ tvrdí britský miliardár.

debata chyba