„Je veľmi naliehavé zasiahnuť a zabrániť poprave, ktorá podľa pozorovateľov bezprostredne hrozí,“ uviedlo v otvorenom liste vo francúzskom denníku Libération 18 signatárov. Medzi nimi je aj česko-francúzsky spisovateľ Milan Kundera, spevák a bojovník za ľudské práva Bob Geldof, herečky Mia Farrowová a Juliette Binocheová či nigérijsky spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinka.
Aštíaniovú, matku dvoch detí, pôvodne odsúdili na 99 rán bičom. Tento rozsudok aj vykonali. K pôvodným obvineniam sa neskôr pridala údajná účasť na vražde svojho manžela. Ďalší verdikt znel smrť ukameňovaním. Hoci v prípade zabitia muža je oficiálne nevinná, iránsky najvyšší súd aj tak potvrdil popravu. Zmeniť to môže len duchovný vodca ajatolláh Chameneí. To, že zatiaľ rozsudok nevykonali, je výsledok kampane, ktorá sa spustila na záchranu Aštíaniovej. Žena má aj šťastie, že momentálne prebieha posvätný mesiac moslimov ramadán.
„Prípad je v štádiu preverovania,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Ramín Mehmanparast. Odmietol však akýkoľvek nátlak zo zahraničia. „Žiadna nezávislá krajina nepripustí, aby sa iný štát miešal do jej súdnych rozhodnutí. Súdne postupy sú veľmi prísne, najmä v prípadoch vraždy. Čím je rozsudok tvrdší, tým úzkostlivejšie justícia prípad prešetruje, a to sa práve deje,“ tvrdí Mehmanparas.
Francúzske ministerstvo vnútra už uviedlo, že bude hľadať s európskymi partnermi všetky možnosti, ako zabrániť poprave. Aštíaniovej tiež ponúkol azyl brazílsky prezident Luiz Lula da Silva, ktorý je známy dobrými vzťahmi s iránskou hlavou štátu Mahmúdom Ahmadínedžádom. Ten sa však vyjadril, že určite nebude robiť problémy svojmu kolegovi v Južnej Amerike a Aštíaniovú mu nepošle.
„Brazílsky prezident nemá o prípade dostatok informácií,“ reagoval na ponuku Lulu da Silvu iránsky rezort diplomacie.