Líbya oslavuje teroristu potichu

Je to, akoby sa dožil prvých narodenín. Pred rokom prepustili z väzenia v Škótsku líbyjského atentátnika Abdala Midžrahího. Odsúdený bol za podiel na odpálení lietadla spoločnosti Pan Am nad škótskym Lockerbie v roku 1988. Teroristický čin si vyžiadal 270 obetí. Midžrahí mal byť za mrežami navždy, dostal sa však na slobodu zo zdravotných dôvodov. Trpí rakovinou prostaty, lekári mu dávali maximálne tri mesiace života.

, 20.08.2010 17:26
debata (9)
Líbyjčan Abdal Basat Al-Midžrahí, ktorého... Foto: ČTK/AP
Abdal Basat Al-Midžrahí Líbyjčan Abdal Basat Al-Midžrahí, ktorého uznali vinným z bombového útzoku na lietadlo nad škótskym Lockerbie v roku 1988, na snímke z 9. septembra 2009 v nemocnici v Tripolise.

Midžrahí však už všetky prognózy prekonal. Pred rokom ho v Líbyi slávnostne privítali. Teraz Londýn Tripolisu dôrazne odkázal, že niečo podobné by bolo urážkou najmä pre pozostalých.

„Akékoľvek oslavy Midžrahího prepustenia by boli nechutné, urážlivé a necitlivé,“ vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí. „Odsúdili ho za najhorší teroristický čin v britskej histórii.“

„Úrady nám povedali, aby sme oslavy urobili v tichosti,“ tvrdí Midžrahího brat Abdelhakím Alí. Nič nechystá ani Líbyjská národná rada mládeže, ktorá teroristu pred rokom vítala. „Organizujeme každoročný festival, ale nemá to nič spoločné s Midžrahím,“ povedal šéf rady Milad Mátug.

Okolo toho, ako sa atentátnik dostal na slobodu, koluje veľa špekulácií. Jeho prepustenie odobrila škótska vláda, ktorá stále tvrdí, že konala v dobrej viere. „Prognózu zdravotného stavu Midžrahího urobil Andrew Fraser, šéflekár väzenskej služby,“ povedal pre BBC šéf škótskeho kabinetu Alex Salmond.

Jim Swire, ktorý je lekár a jeho 24-ročná dcéra zahynula pri atentáte, tvrdí, že skúmal podobné prípady, ako je ten Midžrahího. Len 10 percent pacientov žilo s diagnózou, akú má Líbyjčan, tak dlho. „Ak u neho použili novú technológiu, bolo by dobre to vedieť. V medicínskom zmysle je to veľmi povzbudzujúce,“ cituje Swireho magazín Time.

Okrem lekárskych špekulácií je tu však aj politická rovina. Oslobodenie teroristu ostro kritizovali Spojené štáty, keďže pri Lockerbie zahynulo mnoho ich občanov. Americkí senátori sa tiež pýtajú, či je nejaké spojenie medzi Midžráhího prepustením a kontraktom, ktorý krátko nato získala od Líbye britská ropná spoločnosť BP. Atentátnik sa dostal na slobodu ešte počas funkčného obdobia labouristického premiéra Gordona Browna. Nový britský predseda vlády, konzervatívec David Cameron tvrdí, že to bola chyba. Odmietol však vyšetrovanie BP.

Práve nezhody medzi Londýnom a Washingtonom údajne najviac tešia Tripolis. „Hlučný boj medzi britskou a americkou vládou dostatočne pripomína Líbyjčanom i svetu, že naši lídri dosiahli veľké víťazstvo,“ vyhlásil nemenovaný líbyjský predstaviteľ.

9 debata chyba