Zaočkovali sa proti prasacej chrípke, teraz trpia chorobnou spavosťou

Agentúra Európskej únie pre ochranu ľudského zdravia sa rozhodla zistiť, či je nejaká súvislosť medzi vakcínou Pandemrix proti tzv. prasacej chrípke a narkolepsiou, teda chorobnou spavosťou, ktorá sa prejavuje záchvatmi krátkeho spánku. Informovalo o tom londýnske sídlo tejto agentúry.

28.08.2010 14:58
injekcia, očkovanie, chrípka Foto:
Firma GSK sa bráni, že počet prípadoch chorobnej nespavosti je príliš malý na to, koľko ľudí sa ich vakcínou zaočkovalo.
debata (28)

Európska lekárska agentúra EMA (European Medicines Agency) vo vyhlásení uviedla, že napríklad vo Fínsku a Švédsku sa objavilo niekoľko prípadov narkolepsie u ľudí, ktorí boli očkovaní prípravkom Pandemrix britskej firmy GSK (GlaxoSmithKline). Vo Francúzsku sa hovorí o šiestich podobných prípadoch, u troch detí a troch dospelých.

EMA schválila používanie Pandemrixu minulý rok v septembri a zaočkovali ním okolo 30 miliónov Európanov. Firma GSK sa rozhodla viesť vlastné vyšetrovanie prípadnej súvislosti svojej vakcíny a narkolepsiou. Zdôraznila pritom, že prípadov je málo a vyskytli sa len v niekoľkých krajinách a preto o nejakej súvislosti nemožno hovoriť.

Fínsky štátny zdravotnícky ústav THL už v utorok odporučil, aby sa pozastavilo používanie vakcín Pandemrix proti vírusu „prasacej chrípky“, kým sa celá vec nevyšetrí.

Narkolepsia má najväčší sociálny dopad zo všetkých porúch spánku, ktoré trápia až 40 percent ľudí. Postihuje menej ako jedno percento ľudí. Poruchy spánku zvyšujú riziko depresie, ochorenia srdca a ciev, cukrovky či obezity, narkolepsia navyše ešte vyraďuje pacientov z bežného života. Upadajú niekoľkokrát za deň nečakane do spánku. Ochorenie sa však málokedy rozpozná a tak pacienti nedostanú vhodnú liečbu.

Slovensko zakúpilo proti vírusu prasacej chrípky vakcínu Panenza od firmy Sanofi Pasteur.

28 debata chyba