Kaddáfí vyzval Európu, aby konvertovala na islam

30.08.2010 16:30
Muammar Kaddáfí
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v Ríme. Autor:

Veľký škandál vyvolal líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, keď počas svojej oficiálnej návštevy Ríma vyhlásil, že by Európa mala konvertovať na islam a pokúsil sa na svoju vieru obrátiť aj niekoľko desiatok mladých Talianok. Vyslúžil si za to vzápätí ostrú kritiku.

Kaddáfí prišiel v nedeľu do Talianska pri príležitosti druhého výročia podpisu zmluvy o priateľstve medzi oboma krajinami. V pondelok sa má stretnúť s talianskym premiérom Silviom Berlusconim.

„Keby som v Tripolise vyzval líbyjský národ, aby konvertoval na kresťanstvo, asi by som sa domov zdravý nevrátil,“ kritizoval Kaddáfiho slová Rocco Buttiglione z Únie kresťanských demokratov a stredu (UDC).

„To je jedna z typických hlúpostí, aké Kaddáfí hovorí. Mali by som od neho už taký druh správania očakávať. Prekvapuje ma, že sa k nemu správame ako k váženému hosťovi, ale sú v tom zrejme ekonomické záujmy,“ komentovala škandál obyvateľka Ríma Marina Merniová.

Kaddáfí v nedeľu krátko po svojom prílete do Ríma rozdal dvesto mladým ženám, ktoré vybrala jedna talianska služba pre zaisťovanie hostesiek, korán. Podľa agentúr pritom vyhlásil, že by Európa mala konvertovať na islam. Tri dievčatá údajne líbyjskému vodcovi povedali, že by skutočne chceli islam vyznávať.

Súčasná návšteva najvyššieho líbyjského predstaviteľa v Taliansku je za posledný rok už štvrtá v poradí, jej podrobnosti však neboli zverejnené. Kaddáfí v nedeľu postavil v záhrade líbyjského veľvyslanectva v Ríme svoj luxusný beduínsky stan, aby v ňom nocoval ako na každej svojej zahraničnej ceste. Minule tak urobil vo verejnom parku pri Ville Pamphili, čo vyvolalo pohoršenie časti Talianov.

S Berlusconim sa Kaddáfí stretol večer po zotmení, pretože rešpektuje pravidlá prebiehajúceho moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Médiá predpokladajú, že hlavnou témou ich rokovania budú talianske investície do líbyjského priemyslu a naopak.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku