Plánu floridského pastora Jonesa páliť korán dali dušu médiá

Rebelujúci pastor a malé stádočko jeho veriacich zapálili na ulici korán a urobili z toho filmový záznam. Ale všetci ich ignorovali. To sa stalo v roku 2008 a týkalo sa to členov Westborozskej baptistickej cirkvi (WBC) z Topeky v Kansase. Išlo o skupinku, ktú takmer všeti odsudzovali, píše denník The New York Times.

10.09.2010 13:53
Terry Jones Foto:
Kontroverzný floridský pastor Terry Jones, ktorý sa preslávil plánom páliť korán.
debata (19)

Ale plány na podobný kúsok ďalšieho nevýznamného pastora Terryho Jonesa si tento rok získali celosvetovú pozornosť médií. Jonesove plány vyvrcholili vo štvrtok, keď pastor najskôr oznámil, že akciu ruší a neskôr, že len pozastavuje prípravy na tzv. Medzinárodný deň pálenia koránu pri príležitosti sobotňajšieho deviateho výročia teroristických útokov z 11. septembra 2001.

Na rozdiel od pálenia koránu, ktoré zorganizovali baptisti z WBC, sa plánovaný Jonesov čin časovo prepojil s kauzou okolo navrhovanej stavby moslimského komunitného strediska v blízkosti miesta, kde stáli mrakodrapy zničené počas septembrového útoku a priživil sa aj na neutíchajúcej diskusii o slobode prejavu a vyznania.

Jonesovi sa podarilo dostať do centra pozornosti okolo týchto otázok a navŕšiť na ne svoju protiislamskú kauzu. Sám hovorí, že v júli a auguste vyhovel viac ako 150 žiadostiam o rozhovor, v ktorých vyjadroval svoje názory na islam a jeho právo šaria. Do polovice tohto týždňa boli jeho plány na pálenie koránu hlavnou udalosťou mnohých spravodajských televíznych staníc, čo je mimoriadna dávka pozornosti venovaná tak okrajovej postave s minimálnym počtom stúpencov.

Na pastorových tlačovkách bolo viac ľudí ako na kázňach

Vo štvrtok americký prezident Barack Obama Jonesov plán odsúdil a jeho tlačový tajomník Robert Gibbs adresoval kritiku voči médiám, keď vyhlásil, že na „Jonesových tlačových konferenciách je viac ľudí ako počas jeho kázní“. Jonesov plán, ktorý prvýkrát zverejnil v júli, si do augusta pomaly získaval pozornosť, predovšetkým v zahraničí. V USA sa stal správou číslo jeden po tom, čo sa v Afganistane proti Jonesovi konali protesty, a po tom, čo veliteľ síl USA a NATO v Afganistane David Petraeus varoval, že pálenie koránu môže ohroziť vojakov.

„Predtým ako vypukli nepokoje a ako o ňom začali hovoriť hlavy štátov, mohla byť o ňom len malá zmienka v správe o pripomenutí si 11. septembra,“ hovorí šéfeditorka agentúry AP Kathleen Carrollová. „Teraz to už túto hranicu presiahlo.“

Moslimovia pália americké vlajky a sľubujú... Foto: AP, SITA
korán, moslimovia Moslimovia pália americké vlajky a sľubujú Američanom pomstu.

Svojim spôsobom sú udalosti tohto týždňa vyvrcholením nenávistných vyhlásení a činov Jonesa a niekoľkých desiatok členov jeho kongregácie z uplynulého roku. Jones rozbúril vlny v Gainesville v lete 2009, keď pred svojím kostolom vyvesil nápil „Islam je dielom diabla“. Denník The Gainesville Sun (ktorý vlastní spoločnosti The New York Times) o tom napísal s titulkom „Antiislamský nápis na kostole vyvolal nevôľu komunity“.

Protesty kongregácie pokračovali na jeseň, keď niektoré deti zo zmienenej cirkvi prišli do školy v antiislamských tričkách, po čom nasledoval ďalší článok v miestnej tlači. Ten už prebrala AP a po nej ďalšie médiá, vrátane USA Today či arabské spravodajské siete Al-Arabíja.

Jones bol dokonca hosťom na CNN

Uvedená cirkev „od toho prvého bilbordu prakticky nedala pokoj“, vyhlásila Jacki Levineová, šéfredaktorka The Gaineswille Sun. Podľa nej reportéri opakovane diskutovali o tom, ako byť „zodpovedné“ pri informovaní o miestnom dianí. „Našľapovali sme tak opatrne, ako sa len dalo,“ konštatovala.

Jonesovo oznámenie, že spáli korán, najskôr pritiahlo len malú pozornosť. Prvý krátky článok o ňom sa objavil na internetovej stránke Religion News Service. O tomto článku sa však potom zmienili väčšie servery ako Yahoo a dokonca v júli už bol Jones hosťom v CNN, kde moderátor Rick Sanchez jeho plán označil za „šialený“. Dodal však, že má Jones „aspoň žalúdok prísť do jeho programu a nastaviť svoju tvár“.

A potom sa všetko už len stupňovalo, správy v médiách sa množili a násobili následnými reakciami a ohlasmi – i prijatými „protiopatreniami“. Ešte predtým, ako vo štvrtok Jones podmienečne odvolal svoje plány, oznámila agentúra AP, že nezverejní žiadne fotografie horiaceho koránu a s rovnakým vyhlásením potom prišla aj CNN či Fox News.

Táto epizóda možno prispela k aspoň malému spytovaniu svedomia spravodajských inštitúcií, uzatvára The New York Times. Chris Cuomo, hlásateľ správ na stanici ABC News, vo štvrtok napísal na svojom konte na Twitteri: „Som v médiách, ale myslím si, že médiá vdýchli tomuto páleniu koránu život… a to bolo nezodpovedné.“

19 debata chyba