Smrť kresťanom, volajú protestujúci moslimovia v Afganistane už tretí deň

V Afganistane pokračovali tretím dňom pouličné protesty moslimov proti medzičasom odvolaným plánom amerického pastora na spálenie Koránu. Stovky demonštrantov, skandujúcich "Smrť Amerike" a "Smrť kresťanom", sa dostali do násilných stretov s afganskými bezpečnostnými silami v provincii Lógar južne od metropoly Kábul.

12.09.2010 11:49
korán, moslimovia, Afganistan Foto:
Rozhnevaní Afgánci počas protestu proti páleniu koránu.
debata (45)

Policajti sa pokúšali rozohnať rozvášnený dav za pomoci streľby, pričom utrpeli zranenia traja protestujúci, ktorí hrozili útokmi na základne zahraničných jednotiek.

Pri sobotňajších protestoch boli vážne zranení traja Afganci, pokúšajúci sa vniknúť do vládnych budov v Puli Alam, metropole provincie Lógar. V piatok vojaci NATO zastrelili demonštranta, ktorý zaútočil kameňmi na miestnu základňu koaličných síl.

Plány pastora malej floridskej cirkvi Terryho Jonesa na spálenie výtlačku Koránu na deviate výročie teroristických útokov z 11. septembra vyvolali rozhorčenie po celom moslimskom svete. Prezident USA Barack Obama varoval, že by takýto čin mohol spôsobiť „nesmierne škody“ americkým jednotkám a záujmom USA po celom svete.

Kontroverzný kresťanský duchovný v sobotu plánované pálenie Koránu zrušil. Ako povedal, jeho zámerom bolo upozorniť na nebezpečenstvo radikálneho elementu islamu, pričom tento cieľ sa podľa neho podarilo naplniť.

45 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy