Pápež sa ospravedlnil za sexuálne zneužívanie detí kňazmi

Pápež Benedikt XVI. sa v Londýne ospravedlnil za sexuálne zneužívanie detí rímskokatolíckymi kňazmi. Označil tieto skutky za "neopísateľné zločiny" a vyjadril "hlboký súcit" s obeťami.

18.09.2010 15:57
pápež Foto: ,
Pápež sa zdraví s veriacimi po tom, ako odslúžil omšu v katedrále Westminster v Londýne.
debata (2)

Ospravedlnenie odznelo počas omše vo Westminsterskej katedrále v rámci tretieho dňa návštevy hlavy katolíckej cirkvi v Británii.

„Myslím na obrovské utrpenie spôsobené zneužívaním detí, predovšetkým v cirkvi a zo strany jej služobníkov,“ uviedol Benedikt XVI. „Vyjadrujem hlboký súcit s nevinnými obeťami týchto neopísateľných zločinov, ako aj nádej, že sila Kristovej milosti, jeho obeť zmierenia, prinesú hlboké uzdravenie a pokoj do ich života“.

„Priznávam tiež spolu s vami hanbu a poníženie, ktoré kvôli týmto hriechom pociťuje každý z nás,“ dodal pápež.

Medzi prítomnými na bohoslužbe bol okrem iných aj bývalý britský premiér Tony Blair, ktorý nedávno konvertoval na katolícku vieru, a jeho manželka Cherie.

V čase, keď sa konala omša, sa schádzali stovky demonštrantov protestujúcich proti pápežovej návšteve, ako aj obete zneužívania, s cieľom uskutočniť protestný pochod centrom Londýna.

Organizátori návštevy nevylúčili možnosť, že Benedikt XVI. sa počas pobytu v Británii, ktorý sa končí v nedeľu večer, stretne s obeťami zneužívania.

Ešte pred bohoslužbou vo Westminsterskej katedrále sa 83-ročný pápež stretol s premiérom Davidom Cameronom a ďalšími politickými lídrami na súkromných audienciách. Cameronovi povedal, že sa modlil za jeho otca Iana, ktorý zomrel minulý týždeň počas pobytu vo Francúzsku a ktorého vo štvrtok pochovali.

Scotland Yard medzitým pokračoval vo vypočúvaní šiestich mužov severoafrického pôvodu, ktorých zadržali v piatok na základe podozrenia z plánovania teroristického útoku na hlavu katolíckej cirkvi. Polícia však uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii žiadne vážnejšie dôkazy, ktoré by umožňovali vznesenie obvinení voči zatknutým zametačom ulíc.

2 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy