Maďari si už môžu páliť pálenku doma

Pestovatelia ovocia sa v Maďarsku dočkali. Od pondelka si každá domácnosť môže vo vlastnej pálenici vypáliť sto litrov štyridsaťtristupňovej pálenky oslobodenej od dane.

28.09.2010 08:15
alkohol Foto:
Ilustračné foto.
debata (9)

Prvý deň slobodnej destilácie pripomenula vláda výjazdnou tlačovou konferenciou na vidieckom súkromnom gazdovstve, kde si účastníci pripili čerstvo vypálenou hruškovicou. „To čo je pre Francúzov koňak, pre Rusov vodka, pre Škótov whisky, to je pre Maďarov pálenka,“ vyhlásil podľa agentúry MTI štátny tajomník rozvoja vidieka Zsolt V. Németh. „Je to náš národný nápoj, súčasť národných tradícií i našich dejín,“ zdôraznil.

Povolenie domácej výroby ovocných destilátov, ktorá bola v Maďarsku zakázaná od dvadsiatych rokov minulého storočia, s veľkou pompou oznámil už uprostred leta premiér Viktor Orbán.

„Oslobodzovací zápas vedený so štátom sa po 90 rokoch skončil víťazstvom povstalcov,“ komentoval v júli legalizáciu domácich páleníc, kým parlament sa otriasal salvami smiechu. Išlo o „cukrík“, ktorý mal osladiť 29-bodový akčný plán plný úsporných opatrení, pomocou ktorého chce vláda Fideszu znížiť rozpočtový deficit. Parlament, v ktorom má Orbánova strana dvojtretinovú väčšinu, populárny zákon bez problémov prijal a ten – šesť dní pred komunálnymi voľbami – nadobudol platnosť.

Štátny tajomník Németh nezabudol pripomenúť, že aj týmto opatrením ide vláde o dobro ľudí. „Odstraňujeme prekážky, ktoré bránili ľuďom na vidieku zachraňovať hodnoty,“ povedal podľa MTI. „Opadané ovocie nevyjde na zmar, znova bude mať hodnotu všetko, čo nám dáva pôda,“ dodal.

Najväčšia opozičná strana to však vidí inak. „Vláda Fideszu predvádza vznik Pálenkolandu ako propagandu úspechu,“ uviedli socialisti vo vyhlásení. „Farizejským, lživým, omamujúcim zákonom nahráva rozšíreniu nebezpečných druhov liehovín, ktoré poškodzujú udomácnenie konzumácie kontrolovaného, kvalitného alkoholu a hrozia rastom alkoholizmu,“ dodali.

Doteraz si pestovatelia ovocia v Maďarsku mohli dať legálne vypáliť svoju produkciu v jednej zo 700 oficiálnych páleníc. Za pálenku však okrem poplatku za službu platili aj vysokú daň štátu. Teraz sú od dane oslobodení. Platiť ju budú iba v prípade, že vypália viac, ako je povolené množstvo. To je však určené výhradne na domácu spotrebu. Ak z nej časť predajú, musia odviesť štátu daň.

Podľa štatistík, na ktoré sa odvoláva Rádio Kossuth, každý Maďar priemerne preleje ročne hrdlom 14 litrov čistého alkoholu, čím sa krajina zaraďuje na tretie miesto svetového rebríčka. V desaťmiliónovom Maďarsku registrujú pol milióna ľudí závislých od alkoholu. Experti varujú, že liberalizáciou zákona môže nielenže vzrásť počet alkoholikov, ale pre nekvalitné destiláty treba rátať aj s rozšírením sprievodných zdravotných problémov.

9 debata chyba