Francúzsko: Ústavná rada odobrila zákaz nosenia moslimských závojov

07.10.2010 22:14

Francúzska Ústavná rada potvrdila platnosť zákazu nosenia moslimských závojov zahaľujúcich celú tvár na verejných miestach. Kontroverznú legislatívu predtým schválil francúzsky parlament.

Najvyššia ústavná inštancia Francúzska vyjadrila určité výhrady len k aplikácii zákazu na bohoslužobných miestach.

Členovia rady sa pôvodne obávali, že opatrenie môže byť protiústavné. Po vyše trojtýždňovej analýze ale dospeli k záveru, že je v súlade s ústavou.

Vášnivo diskutovaný zákon predložila konzervatívna vláda prezidenta Nicolasa Sarkozyho v snahe presadzovať rovnosť medzi pohlaviami a chrániť sekulárne hodnoty a práva žien. Francúzsky Senát ho podporil 14. septembra a dolná komora v polovici júla.

Zákaz sa vzťahuje na nosenie moslimských závojov zahaľujúcich celú tvár na všetkých verejných miestach, od ulíc až po poštové úrady. Ženám, ktoré budú verejne nosiť nikáb či burku, bude hroziť pokuta 150 eur alebo kurz o občianskych povinnostiach. Každému, kto donúti ženu nosiť ich, hrozí rok väzenia a pokuta 30.000 eur.

Francúzsko je prvou európskou krajinou, ktorá schválila takýto zákon. O podobných zákazoch sa však už diskutuje vo viacerých ďalších európskych krajinách, predovšetkým v susednom Belgicku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk