V Belehrade vyčíňali odporcovia pochodu gayov

Počas nedeľňajších zrážok srbskej polície s odporcami pochodu homosexuálov utrpelo zranenia v Belehrade najmenej 46 ľudí. Väčšinu z nich tvoria policajti. Približne 12 demonštrantov zatkli. Lekárske ošetrenie muselo vyhľadať okolo 70 strážcov zákona.

09.10.2010 16:17 , aktualizované: 10.10.2010 19:07
extrémista Foto: ,
Srbskí policajti zatýkajú muža so zakrvavenou tvárou počas demonštrácie pravicových extrémistov, ktorí vyšli do ulíc Belehradu na protest proti prvému pochodu gayov a lesbičiek.
debata (61)

Stovky demonštrantov vykrikovalo „smrť homosexuálom“ a na strážcov poriadku hádzali kamene, tehly a sklené fľaše. Útočníci poškodili niekoľko vozidiel, obchodných výkladov a zapálili najmenej jedno policajné auto. Niekoľko Molotovových kokteilov dopadlo na centrálu prozápadnej Demokratickej strany. Oheň zachvátil garáž objektu.

„Tieto výtržnosti nemajú samozrejme nič spoločné so sprievodom gayov alebo s akýmikoľvek morálnymi hodnotami,“ vyhlásil hovorkyňa Demokratickej strany. „Sú to gangy výtržníkov, ktorých treba tvrdo potrestať,“ povedala na adresu protestujúcich. Podľa agentúry AP boli medzi nimi predovšetkým mladí futbaloví fanúšikovia, medzi ktorých prenikli aj neonacisti a členovia ďalších extrémistických skupín.

Policajti, ktorých do akcie nasadili asi 5 000, použili na rozohnanie radikálov slzotvorný plyn, ako aj obrnené vozidlá. Už niekoľko hodín pred akciou sa v centre Belehradu schádzali demonštranti. Rovnako aj po oficiálnom skončení podujatia, ktoré trvalo asi 15 minút, mnohí z nich zostali v uliciach mesta.

Pôvodne ultranacionalis­tické skupiny vyhlásili, že chcú fotografovať účastníkov pochodu a ich snímky zverejnia na internete. Samotný pochod homosexuálov, na ktorom sa zúčastnilo od tisíc do 1 500 ľudí, sa obišiel bez násilností. Demonštrácia proti sprievodu gayov sa v Belehrade uskutočnila už v sobotu. Jej asi 8 000 účastníkov vykrikovalo heslá na ochranu rodinných hodnôt a požadovalo zrušenie na nedeľu plánovaného pochodu.

61 debata chyba