Rusi sledovali Úder šabľou z mora

Na novembrový summit NATO prídeme, ale na vyjadrenie okolo ruskej účasti na protiraketovom štíte aliancie si berieme čas na rozmyslenie. Asi takýto je záver a postoj ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva z utorkového rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Nicolasom Sarokzym v severofrancúzskom Deauville.

20.10.2010 09:58
Merkelová, Sarkozy, Medvedev Foto:
Ruský prezident Dmitrij Medvedev (vľavo), jeho francúzsky kolega Nicolas Sarkozy (v strede) a šéfka nemeckej vlády Angela Merkelová majú na bezpečnostné otázky rozdielne názory.
debata (28)

Všetkých troch síce spája otázka bezpečnosti, ale v mnohom majú na ňu odlišný pohľad, čo napokon potvrdila aj udalosť, ktorá sa odohrala iba deň pred summitom trojky.

„Nie je to priateľské gesto, ale našu bezpečnosť to neohrozilo,“ citujú agentúry Airisa Rikveilisa, hovorcu lotyšského ministerstva obrany, ktorý reagoval na aktivity dvojice ruských útočných lietadiel Su-24 známych v NATO ako Fencer. Stroje sa nečakane objavili neďaleko lotyšského vzdušného priestoru medzi mestami Ventspils a Liepaja na západnom pobreží krajiny. V priestore, kde sa práve začalo veľké vojenské cvičenie pozemných síl NATO pod kódovým označením Sabre Strike (Úder šabľou).

Piloti oboch ruských strojov nekomunikovali s riadením letovej prevádzky a nereagovali ani na žiadne výzvy na identifikáciu. A tak im v ústrety vzlietli z litovskej základne Šiauliai dve pohotovostné americké stíhačky F-15, ktoré od začiatku septembra ochraňujú vzdušný priestor všetkých troch pobaltských štátov. Ruské lietadlá sa následne vzdialili.

Severoatlantická aliancia ochraňuje vzdušný priestor Litvy, Lotyšska a Estónska už od ich vstupu do organizácie v roku 2004. Trojlístok pobaltských krajín nemá totiž vlastné stíhacie letectvo. V ochrane sa tak striedajú členské štáty NATO v misii známej ako Air policing. V minulom roku to boli napríklad aj českí letci na strojoch JAS-39 Gripen. Bolo to zároveň historicky prvé nasadenie českého taktického letectva v zahraničí.

Podľa hovorcu lotyšského ministerstva obrany stroje, ktoré pravdepodobne z diaľky sledovali Úder šabľou, boli nad medzinárodnými vodami a leteli smerom na Kaliningrad. Napriek tomu, že cvičenie sledujú priamo na polygóne neďaleko mesta Adaža aj ruskí vojenskí pozorovatelia, nie je vylúčené, že stroje Su-24 boli vybavené špeciálnym zariadením, ktoré v blízkosti manévrov zaznamenávalo vybavenosť jednotiek aliancie. Lietadlá Suchoj s typovým označením Su-24 patria medzi útočné stroje, ktoré ruské vzdušné sily používajú aj v prípade námorného prieskumu. Jednou z predností lietadla je schopnosť prízemným letom prekvapiť nepriateľa a vďaka tomu efektívne ničiť jeho živú silu i bojovú techniku.

Podľa agentúry Reuters sa na vojenskom cvičení Úder šabľou severovýchodne od Rigy sa zúčastňuje 1 700 príslušníkov vzdušných a pozemných USA, Poľska a už spomínaných troch pobaltských krajín. Cieľom manévrov, ktoré potrvajú do konca októbra, je nácvik bojových operácií v Afganistane.

28 debata chyba