Klaus opäť spochybnil otepľovanie: Plytváte svojimi i mojimi peniazmi

Podľa českého prezidenta Václava Klausa Veľká Británia plytvá miliardami libier na veterné elektrárne a solárne panely, pretože politici si nedovolia spochybniť prehnané tvrdenia vedcov o globálnom otepľovaní. Uviedol to britský denník The Times, ktorý priniesol rozhovor s Václavom Klausom.

20.10.2010 12:12
Václav Klaus Foto:
Český prezident Václav Klaus opäť vyvolal rozruch pochybovaním o globálnom otepľovaní.
debata (40)

Klaus povedal, že britský konzervatívny premiér David Cameron robí chybu, keď vyhlasuje, že povedie „najzelenšiu vládu v histórii“. Investície do obnoviteľnej energie, do ktorých chce Británia dať sto miliárd libier na pobrežné veterné elektrárne, sú podľa neho veľmi nákladné a zvýšia cenu energie.

„Je to plytvanie vašimi peniazmi i mojimi peniazmi,“ povedal Klaus, ktorého The Times označili za najvyššie postaveného skeptika voči globálnemu otepľovaniu na svete.

Klaus v rozhovore odmietol, že by existovala vedecká zhoda o zmene klímy a povedal, že každý deň dostáva „dôležité vedecké štúdie o nezmysle globálneho otepľovania“. Vedci, ktorí spochybňujú podiel ľudí na globálnom otepľovaní, sú podľa neho zastrašovaní.
Klaus však protirečí oficiálnemu stanovisku svojej vlastnej krajiny, keď spochybňuje dohodu z minuloročného summitu OSN v Kodani o zmiernení rastu priemernej teploty Zeme. Česká republika na dohodu pristúpila, ale Václav Klaus povedal, že stanovovať limity nemá zmysel, pretože prirodzené výkyvy teplôt zďaleka prevyšujú akýkoľvek vplyv človeka.

The Times tiež citovali predstaviteľa ústavu pre výskum zmeny klímy na prestížnej Londýnskej ekonomickej škola Boba Warda, podľa ktorého „má prezident Klaus veľmi vyhranené ideologické názory na slobodný trh a neuvedomuje si, že zmena klímy je výsledkom najväčšieho zlyhania trhu, aký sme kedy videli“.

„Reakciou by mala byť snaha toto zlyhanie trhu napraviť a nie predstierať, že neexistuje,“ uviedol Ward. „Ako ekonóm by Klaus mal uznať, že je množstvo ekonomických dôvodov pre akcie súvisiace s klimatickou zmenou. Keby sa neznižovali emisie, bolo by to z dlhodobého hľadiska oveľa nákladnejšie,“ dodal Ward.

Václav Klaus mal v utorok prednášku v londýnskom inštitúte Global Warming Policy Foundatiou, ktorý združuje skeptikov voči globálnemu otepľovaniu.

V rozhovore s The Times rovnako ako na prednáške hovoril o tom, že myšlienka ľuďmi spôsobeného globálneho otepľovania politikov priťahuje, pretože im umožňuje lepšie kontrolovať spoločnosť. Súčasne však uviedol, že mu mnoho svetových politikov súkromne povedalo, že zdieľajú jeho skepsu, ale nechcú ju pripustiť verejne, pretože sa obávajú, že by to znamenalo politickú samovraždu.

40 debata chyba