Tymošenková v predstihu neuznala výsledky nedeľňajších volieb

28.10.2010 08:16
Julia Tymošenková
Julia Tymošenková. Autor:

Už včera bolo neskoro, povedala si Julia Tymošenková, expremiérka a líderka ukrajinskej opozície, a v predstihu odmietla výsledky nedeľňajších komunálnych volieb.

„Budú sfalšované, a teda pre nás nesmerodajné,“ cituje agentúra UNIAN niekdajšiu modlu takzvanej oranžovej revolúcie. Premiér Nikolaj Azarov jej aktivitu charakterizoval ako „heslá pripomínajúce mydlové bubliny, ktoré tak či tak prasknú“.

Tymošenková má však podľa jej najnovších vyhlásení úplne iné starosti ako blížiace sa hlasovanie. Podľa mnohých aj tak prinesie presvedčivé víťazstvo vládnej koalície. Niektorí s tým spájajú skutočnosť, že zahraniční pozorovatelia už neprejavili tradičný záujem o ukrajinské voľby. Aj z tých, čo už poslali prihlášky, ich mnohí rušia.

Tymošenkovú teraz konkrétne zaujíma osud jej bývalého ministra hospodárstva. V mene svojej strany Baťkivščina (Vlasť) na svojej internetovej stránke lobuje za Bohdana Danylyšyna. Ten je v súčasnosti v zadržiavacej väzbe v Prahe. Ako informovala agentúra ČTK, príslušníci z oddelenia cieleného pátrania – takzvaní „lovci lebiek“ – ho totiž na základe medzinárodného zatykača „bez problémov“ zatkli v pondelok večer v Prahe 6.

Podľa telefonického rozhovoru denníka Kyiv Post so zadržaným ministrom je vraj od začiatku júna v Česku na dovolenke a lieči sa. Ako potvrdil, nemá záujem ostať v krajine. Napriek tomu Tymošenková žiada od Prahy, aby mu udelila politický azyl. Podľa Rádia Sloboda ponúkol exminister za prepustenie kauciu 250-tisíc korún a písomný sľub, že do vyriešenia prípadu neopustí Česko. Oficiálne miesta v Prahe sú skúpe na informácie. „Doteraz sme z Kyjeva nedostal žiadosť o vydanie Bohdana Danylyšyna,“ potvrdil lakonicky Rádiu Sloboda Jiří Hovorka, hovorca českého ministerstva spravodlivosti.

Ukrajinská prokuratúra Danylyšyna obviňuje z machinácií pri udeľovaní štátnych objednávok. Podľa nej spôsobil štátu škodu vo výške viac ako 13,9 milióna hrivien (skoro 1,3 milióna eur). Podľa opozície ide vraj o snahu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča zúčtovať so svojimi oponentmi a navyše je vraj trestné stíhanie exministra z Tymošenkovej kabinetu postavené na základe sfalšovaných materiálov.

Háčik je však v tom, že prezident Viktor Janukovyč sa proti takýmto obvineniam rafinovane poistil, keď požiadal tri nezávislé americké audítorské firmy, aby zhodnotili hospodárenie bývalej vlády. Výsledkom bolo konštatovanie, že Tymošenkovej partia urobila sekeru za približne pol miliardy dolárov (takmer 360 miliárd eur).

Americkí audítori v záverečnej správe obvinili expremiérku Tymošenkovú zo sprenevery a z uplatňovania „klasickej schémy medzinárodného prania špinavých peňazí“. Konalo sa tak napríklad pri dovoze zahraničných vozidiel, cukru alebo vakcín. Audítori našli nezrovnalosti aj v obchodovaní s ukrajinskými emisnými kvótami.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku