Obama potvrdil, že zásielky z Jemenu obsahovali výbušninu

29.10.2010 18:14, aktualizované: 23:45
Barack Obama
Americký prezident Barack Obama vystúpil v televízii, aby informoval občanov o tom, že zásielky na palube lietadla z Dubaja skutočne obsahovali výbušninu. Autor:

Do Spojených štátov smerovali dve zásielky s výbušninami z Jemenu. Boli adresované židovským organizáciám v Chicagu. Vďaka spolupráce amerických a ďalších tajných služieb sa ich podarilo zadržať v Británii a Spojených arabských emirátoch. USA kvôli prípadu na svojom území skontrolovali náklad v niekoľkých ďalších lietadlách. Novinárom to povedal americký prezident Barack Obama.

Dodal, že išlo o „vierohodnú teroristickú hrozbu“. Za incidentom podľa šéfa Bieleho domu, ktorý v krátkom televíznom vystúpení vyvrátil predchádzajúce informácie, že nešlo o výbušniny, stála veta al-Kájdy sídliacej v Jemene. Spojené štáty urobia všetko preto, aby tamojšiu pobočku tejto organizácie zničili, uviedol Obama.

Úrady v Spojených štátoch v reakcii na odhalenie podozrivých zásielok odoslaných z Jemenu z rovnakej adresy, preverili niekoľko nákladných leitadiel a jedno auto prepravnej spoločnosti UPS. „Kvôli hrozbe sme prijali bezpečnostné opatrenia a podnikli tiež dodatočné kroky na letiskách v Newarku a Philadelphii,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Bieleho domu Robert Gibbs.

Kontroly na oboch letiskách sa týkali troch lietadiel spoločnosti UPS obsahujúcich zásielky z Jemenu. V jednom lietadle v Newarku vraj jeho zamestnanci našli „len papier“ a už mu povolili ďalej pokračovať v lete. Vo Philadelpii kontrolovali dve lietadlá. Zatiaľ nie je jasné, ako kontrola dopadla. Pyrotechnici tiež skontrolovali kamión spoločnosti UPS v Brooklyne v New Yorku. Šéf newyorskej polície Raymond Kelly potom uviedol, že v ňom polícia nič nebezpečné nenašla.

Zvýšený dozor na letiskách však naďalej bude pokračovať. Biely dom už oznámil, že nechá zvlášť starostlivo prezrieť zásielky z Jemenu. Aj inak bola v piatok v Spojených štátoch nervozita, keď médiá informovali hneď o niekoľkých nálezoch podozrivých balíčkov či zásielok. U žiadneho sa však nepotvrdilo, že by išlo o hrozbu.

V balíčku, ktorý zadržali v Británii, bola podľa doterajších informácií zvlášť upravená náplň do tlačiarne či kopírky. Obsahovala vraj drôty a biely prášok. Ako vyzerala druhá podozrivá zásielka objavená v lietadle v Dubaji, zatiaľ nie je známe. FBI oba balíčky preveruje.

V Jemene majú silné zázemie islamské skupiny nepriateľské voči Spojeným štátom, ktoré patria k teroristickej siete al-Kájda. Vznikli tu údajne aj plány najúspešnejšieho pokusu o bombový útok na dopravné lietadlo smerujúce vlani v decembri do Detroitu, keď sa mužovi z Nigérie podarilo prepašovať na jeho palubu výbušninu ukrytú v spodnom prádle.

Upravená náplň do tlačiarne alebo kopírky, ktorú našli na v lietadle na letisku East Midlands v strednom Anglicku vraj obsahovala drôty a biely prášok. Podľa informácií sa však nepotvrdilo, že by išlo o bombu. Americké médiá tak už začali špekulovať, že podobne ako v decembri, aj v piatok mohlo ísť len o skúšku. Teroristi vraj pomocou podobných pokusov môžu zisťovať, ako fungujú americké bezpečnostné opatrenia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku