Zabojujeme za každého Maďara, sľubuje Budapešť

Vláda Viktora Orbána chce mať prehľad, na ktorých krajanov sa môže spoľahnúť, aby ich v prípade potreby zmobilizovala. Od budúceho roku preto plánuje zriadiť register všetkých Maďarov. Oznámil to premiérov námestník zodpovedný za národnú politiku Zsolt Semjén.

05.11.2010 11:26 , aktualizované: 17:13
Zsolt Semjén Foto: ,
Zachovanie maďarského národa podľa maďarského vicepremiéra Zsolta Semjéna ohrozuje popri katastrofickej demografickej situácii v materskej krajine i za jej hranicami migrácia Maďarov a ich asimilácia.
debata (155)

Podľa neho pôjde o dôležitý nástroj udržiavania kontaktov, ktorý môže zohrať mohutnú nátlakovú úlohu napríklad v takej situácii, ako bol slovenský jazykový zákon. „Zabojujeme za každého Maďara,“ citovala agentúra MTI z prejavu Semjéna na zasadaní Stálej maďarskej konferencie, ktorá sa po šesťročnej pauze znova zišla v Budapešti.

Stála konferencia, ktorú vo februári 1999 zriadila predchádzajúca Orbánova vláda, združuje maďarské parlamentné strany a zástupcov maďarských menšín zo zahraničia. Jej činnosť ľavicový kabinet v roku 2004 zmrazil a namiesto nej zvolával Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny. Nová vláda potvrdila, že zachová aj fórum, ktoré sa bude zaoberať strategickými otázkami, kým Stála konferencia bude prostredníctvom svojich výborov plniť aktuálne úlohy. „Potrebujeme vecnú, realistickú národnú politiku, pri ktorej ani na minútu nesmieme zabudnúť, že existuje jednotný maďarský národ,“ povedal Orbán podľa Rádia Kossuth.

Slovenských Maďarov na zasadaní zastupoval predseda SMK József Berényi, predseda republikovej rady Gyula Bárdos a radový člen tejto mimoparlamentnej strany Miklós Duray. Predseda vládnej strany Most – Híd Béla Bugár pozvanie nedostal. Semjén to vysvetlil tým, že ide o „zmiešanú slovensko-maďarskú stranu“, s ktorou chce Budapešť udržiavať korektné vzťahy, ale mimo rámca Stálej konferencie.

Zachovanie maďarského národa podľa Semjéna ohrozuje popri katastrofickej demografickej situácii v materskej krajine i za jej hranicami migrácia Maďarov a ich asimilácia. Na zvrátenie tohto trendu sú potrebné angažovaná národná politika a silný štát, dodal. Asimiláciu podľa neho môže zastaviť silný impulz, akým je poskytnutie maďarského občianstva krajanom.

„Popri kultúrno-jazykovo-historickej spolupatričnosti to umožní aj občianskoprávne zjednotenie,“ zdôraznil. Podľa Semjéna Maďarsko vychádza z princípu, že každý môže mať toľko štátnych občianstiev, koľko má reálnych identít.

„Tak ako Maďarsku neprekáža, keď pilišský Slovák prijme slovenské občianstvo a gyulajský Rumun rumunské, rovnako očakávame, aby okolité krajiny to tiež nepociťovali ako krok namierený proti nim, alebo ako poškodzovanie ich národných záujmov, ak tamojší Maďari využijú svoje ľudské práva a požiadajú o maďarské občianstvo,“ citovala MTI Semjéna, ktorý sa zaprisahal, že Maďarsko už nikdy viac nepodriadi svoje národné záujmy vnútornej politike iných krajín. Zdôraznil pritom, že Maďarsko nebude poskytovať iným štátom informácie o tom, komu poskytlo občianstvo.

155 debata chyba