Niekoľko šéfov Al-Kajdy sa vraj premiestnilo z Iránu do Jemenu

11.11.2010 11:33
Jemen
Jemenské bezpečnostné zložky nacvičujú zásah proti teroristom. Prezident krajiny vyhlásil, že s členmi Al-Kajdá, ktorí sa zrieknu násilia, začne dialóg. Autor: ,

Niekoľko šéfov teroristickej organizácie Al-Kájda, medzi nimi aj jej niekdajší hovorca Kuvajťan Sulajmán abú Ghais, nedávno odišli z Iránu, aby sa usadili v Jemene. Napísal to kuvajtský denník Al-Kabas, ktorý citoval zo správy nemenovanej západnej spravodajskej služby.

Uvedená informácia je obsiahnutá v dôvernej správe predloženej bezpečnostným činiteľom v Perzskom zálive a ďalších arabských krajín, uviedol Al-Kabas s odvolaním na nemenované informované zdroje. Rad vysokých predstaviteľov al-Káidy si našlo po americkej invázii do Afganistanu útočisko v Iráne. Niektorých z nich iránske úrady zadržali.

„Niekoľko týchto šéfov sa teraz nachádza v Jemene, kde dozerajú na aktivity tejto siete z tejto krajiny na juhu Arabského polostrova,“ stojí v správe, z ktorej citoval kuvajtský denník.

Kuvajťan abú Ghais odišiel do Afganistanu prvýkrát v júni 2000. Po atentátoch z 11. septembra vyzýval v kuvajtskom denníku aj potom v katarskej televízii moslimov k boju proti „Židom, Američanom a všetkým ich spojencom“. Abú Ghais dostal od Talibanu afganské občianstvo, Kuvajt mu v roku 2001 občianstvo odobral. V roku 2003 iránska vláda údajne ponúkala abú Ghaisa Kuvajtu na vydanie, ten to vraj odmietol.

Okrem abú Ghaisa sa v Jemene usadili ďalší údajní šéfovia Al-Kájdy, pôvodom z Kuvajtu aj iných arabských krajín, stojí v správe. Nie je v nej ale uvedené, ako sa im podarilo utiecť z Iránu. Jemen čelí silnejúcim hrozbám organizácie Al-Kájda na Arabskom polostrove, ktorá je saudskoarabsko-jemenskou odnožou siete Usámu bin Ládina. Táto chudobná krajina so slabou ústrednou vládou sa v posledných niekoľkých rokoch stala jednou z významných základní Al-Kájdy.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku