Mladé helvétky, či staré Albánky? Vyberte si, kážu švajčiarski ľudovci

23.11.2010 15:47

Najsilnejší politický subjekt, Švajčiarska ľudová strana, ponúkol svojim voličom pred referendom o právach prisťahovalcov "jednoduchý návod". Ak chcete vidieť kúpať sa v zurišskom jazere krásne mladé helvétky, hlasujte za to, aby cudzincov, ktorí sa v krajine dopustia závažného trestného činu, mohli deportovať. Ak sa rozhodnete inak, o 20 rokov sa v rovnakej "kaluži" budú "hrošiť" staré zahalené albánske moslimky.

Fotografie majú podľa straníckych aktivistov varovať občanov pred tým, ako by mohla alpská krajina dopadnúť v prípade, že sa prílev imigrantov nezastaví. Najpopulárnejšia švajčiarska strana sa však od kampane nepriamo dištancuje. Jej hovorca odkázal, že provokatívne fotky sú len dielom regionálnych aktivistov.

 

Švajčiari budú rozhodovať o tejto háklivej téme len rok po tom, ako v plebiscite prijali rozhodnutie, že v krajine nevyrastie žiadny nový minaret. Toto rozhodnutie sa v medzinárodných organizáciách nestretlo s porozumením a očakáva sa, že prípadné kladné stanovisko v aktuálnom referende dostane krajinu v diplomatických kruhoch do nelichotivej situácie. Švajčiarsky rezort spravodlivosti naviac už varoval, že schválenie zákona by bolo v protiklade aj s Európskou konvenciou o ľudských právach, ktorá zakazuje diskrimináciu na základe rasy, farby pleti, náboženstva, alebo národnosti.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku