Falošný šéf Talibanu nahneval Afgancov

, 24.11.2010 09:27

Dostal veľkú sumu peňazí, aby sprostredkoval mier, ale vyparil sa. Muž, ktorý o sebe tvrdil, že je jedným z členov vedenia hnutia Taliban, bol zrejme len podvodník. I tak sa mu však podarilo stretnúť s afganským prezidentom Hamídom Karzajom a do Kábulu ho z pakistanskej Kvéty viezlo lietadlo Severoatlantickej aliancie. Škandál odhalil americký denník New York Times.

„Nie je to on,“ povedal denníku nemenovaný západný diplomat v Kábule. „A my sme mu dali veľa peňazí.“

Muž sa vydával za mullu Achtara Muhammada Mansúra, ktorý by mal byť druhým mužom v hierarchii islamistického hnutia a priamym podriadeným vodcu Talibanu, mullu Umara.

Afganská vláda síce tvrdí, že na zaistenie trvalého mieru je nutné s Talibanom rokovať, stretnutie s Mansúrom, či jeho napodobovateľom však popiera.

Podľa správ z Afganistanu muža do Kábulu priviezlo z Pakistanu dokonca lietadlo NATO a na podvod sa prišlo až potom, keď sa s ním stretli afganskí predstavitelia, ktorí poznali skutočnú podobu Mansúra.

Kto v skutočnosti podvodník je, stále sa nevie, dokonca ani to, či má vôbec nejaké kontakty s Talibanom. Muž pochádza z Kvéty, kam sa po prehre vo vojne utiahlo vedenie Talibanu. Podľa niektorých špekulácií môže ísť aj o člena pakistanskej tajnej služby.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku