WikiLeaks zverejnila dôverné správy americkej diplomacie

Americká webová stránka WikiLeaks zverejnila 250 000 tajných dokumentov ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov. Ide o správy zaslané veľvyslanectvami USA vo svete, ktoré poskytujú vnútorný pohľad na súčasné globálne obavy Washingtonu.

, 28.11.2010 20:51, aktualizované: 21:09
assange, wikileaks Foto:
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odmietol varovania USA, vo zverejnovaní tajných diplomatických informácii mieni pokračovať.
debata (36)

Dokumenty zahŕňajú hlásenia z arabských štátov – vrátane správ o saudskoarabskom kráľovi – vyzývajúce USA na útok proti Iránu a ukončenie jeho údajného programu jadrových zbraní.
Iné obavy sa týkajú bezpečnosti pakistanského jadrového materiálu, ktorý by mohol byť použitý na výrobu atómovej bomby.

V správach sa hovorí aj o rozšírenom použití hackerských útokov zo strany čínskej vlády, informovala spravodajská stanica BBC.

Denník New York Times uviedol, že podľa dôverných správ ostávajú saudskoarabskí darcovia hlavnými finančnými podporovateľmi militantných skupín ako al-Káida.

Irán má rakety schopné zasiahnuť Európu

Z hlásení tiež vyplýva, že minister obrany Robert Gates je presvedčený o tom, že akýkoľvek vojenský útok na Irán by len oneskoril úsilie Teheránu o získanie jadrovej zbrane o jeden až tri roky.

Irán podľa správ získal sofistikované rakety zo Severnej Kórey schopné zasiahnuť západnú Európu. Spojené štáty sa obávajú, že Teherán ich využíva ako „stavebné kamene“ na konštrukciu striel s dlhším doletom, napísal americký denník.

Tieto moderné rakety sú pritom údajne omnoho výkonnejšie, než Washington kedykoľvek verejne pripustil, že Irán má vo svojom arzenáli.

Alfa samec Putin, nahý cisár Sarkozy

Wikileaks však za svoju trúfalosť zaplatila masívnym elektronickým útokom, ktorý úplne zablokoval jej webovú stránku.

Niekoľko osobitných pikantných hodnotení z pera amerických diplomatov na internet preniklo. Ruský premiér Vladimir Putin je podľa nich alfa samec, zato prezident Dmitrij Medvedev, je ako politik pomalý a mdlý. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je podľa publikovaných výňatkov cisár, ktorý je nahý, a afganský prezident Hamíd Karzaj je paranoik posadnutý konšpiráciami.

Svetové agentúry osobitne upozornili na hodnotenie talianskeho ministra zahraničia Franka Frattiniho, podľa ktorého zverejnenie americkej diplomatickej korešpondencie znamená „11. september svetovej diplomacie“.

Američania Poľsko varovali, Česko nie

Poľsko sa zverejnenia dôverných materiálov naopak neobáva. Americkí diplomati vopred informovali Varšavu, že tajné dokumenty možno obsahujú materiály z americko-poľského rokovania o umiestnení prvkov amerického protiraketového štítu v Poľsku. Washington rovnaké rokovania viedol aj s Prahou, ale podľa hovorcu českej diplomacie Víta Kolářa kvôli Wikileaks do Česka americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová nevolala.

Správcovia servera Wikileaks večer prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Twitter uviedli, že ich stránky boli vystavené elektronickému útoku nazývanému „distribuované odmietnutie služby“ (DDOS). Neznámi autori server zaplavili takým množstvom požiadaviek, že ho úplne vyradili z prevádzky. Informácie však vyjdú v svetových denníkoch a týždenníkoch ako New York Times, španielsky El País, francúzsky Le Monde, nemecký Spiegel, či britský Guardian.

Ani tento útok vraj ale Wikileaks od úmyslu zverejniť tajné americké informácie nezastaví.

Assange odmieta varovania, uverejňovať bude postupne

Americký Pentagón okamžite odsúdil postup WikiLeaks ako „bezohľadný“ a uviedol, že príjme opatrenia na podporu bezpečnosti svojich vojenských webových sietí. „Ministerstvo obrany už podniklo sériu krokov, aby zabránilo objaveniu sa takýchto incidentov v budúcnosti,“ uviedol hovorca rezortu Bryan Whitman.

USA odmietli so serverom Wikileaks vyjednávať, ale upozornili zakladateľa servera Juliana Assangea, že zverejnením dokumentov môže ohroziť životy ľudí.  Assange na tlačovej konferencii v jordánskom Ammáne americké varovanie odmietol. Celkový počet kábelogramov odhadol na viac ako štvrť milióna.

Podľa britského denníka Sunday Telegraph Wikileaks neumiestni na internet všetky dokumenty naraz, ale bude ich postupne uverejňovať v tematických balíkoch po celý budúci týždeň. V prvej časti dokumentov by podľa listu mali byť informácie o bývalom juhoafrickom prezidentovi Nelsonovi Mandelovi, afganskom prezidentovi Hamídovi Karzajovi alebo o vodcoch Zimbabwe a Líbye Robertovi Mugabem a Muammarovi Kaddáfim.

V utorok by podľa denníka mali byť na internet uvedené dokumenty o Južnej a Severnej Kórei a o americkej väznici pre podozrenia z terorizmu na základni Guantánamo. Na stredu plánuje Wikileaks zverejnenie materiálov o Pakistane a o boji proti pirátom. Vo štvrtok sa objavia dokumenty o vzťahoch medzi USA a Kanadou, v piatok správy o korupcii v Afganistane. Budúci víkend by uverejňovanie mali uzavrieť balíčky informácií o Jemene a o Číne.

Z úniku dôverných informácií zatiaľ nebol nikto obvinený. Podozrenie však padá na armádneho spravodajského analytika Bradleyho Manninga, zatknutého v júni v Iraku a obvineného z predchádzajúceho vydania utajovaných dokumentov organizácii Wikileaks.

36 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy